مقالات

کلینیک خواب : روش های درمانی ، هزینه ها + معرفی مرکز معتبر

13 اردیبهشت 1402 146 بازدید 0 نظر

کلینیک خواب برای تشخیص اختلالات خواب برای بسیاری از افرادی که نمی‌توانند خواب شبانه آرام داشته باشند، توصیه می‌شود. در ادامه می‌توانید روش های درمانی ، هزینه ها و فرآیند تست خواب را مطالعه کنید . همچنین بهترین کلینیک خواب تهران نیز در این مقاله معرفی شده است . 

کلینیک خواب تهران

تست خواب (پلی سومنوگرافی) چیست؟

تست خواب که پلی سومنوگرافی (PSG) نیز نامیده می‌شود، روشی است که برای تشخیص قطعی اختلالات خواب مانند خروپف و سندرم آپنه خواب استفاده می‌شود. این آزمایش با نظارت بر بیمار با سنسورهایی که در قسمت‌های مختلف بدن او در هنگام خواب در طول شب قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. هر چه حساسیت و تعداد حسگرهای استفاده شده بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری در مورد میزان بیماری به دست می‌آید. در نتیجه این آزمایش که در آزمایشگاه خواب انجام می‌شود، تعداد و مدت وقفه‌های تنفسی در خواب، میزان کاهش اکسیژن همراه با آن و بی‌نظمی در ضربان قلب مشخص می‌شود.

کلینیک خواب چیست؟

کلینیک خواب برای تشخیص مشکلات در افراد مبتلا به اختلالات خواب استفاده می‌شود. درمان مشکلات خواب که باعث مشکلات روحی و جسمی زیادی می‌شود، بسیار مهم است. به خواب رفتن و به خواب ماندن یکی از توانایی‌های مهم است. امکان بیدار شدن از خواب به دلیل خروپف در هنگام خواب و احساس خفگی در هنگام خواب وجود دارد. برای شناسایی چنین شرایطی از نظر پزشکی، باید در حین خواب، علائم پیگیری شوند. با خوابیدن در محیط بیمارستان، امکان پیگیری صوتی و تصویری شما توسط کارشناسان فراهم می‌شود.

در کلینیک خواب چه کارهایی انجام می‌شود؟

در کلینیک خواب، تست خواب برای تشخیص بیماری‌های حوزه پزشکی انجام می‌شود. آزمایشات در آزمایشگاه خواب انجام می‌شود و مشکلی که باعث به خواب رفتن یا بیدار شدن فرد از خواب می‌شود، آشکار می‌شود.

در کلینیک خواب چه اتفاقی می‌افتد؟

در آزمایشگاه خواب، تست خواب برای تشخیص بسیاری از اختلالات مرتبط با خواب استفاده می‌شود. شما باید در کلینیک‌های سرپایی که آزمایشی به نام پلی سومنوگرافی انجام می‌شود، یک شب بمانید؛ در طول شب، نور، صدا کنترل خواهد شد. از آنجایی که شما در یک اتاق یک نفره خصوصی اقامت دارید، هیچ موقعیتی وجود نخواهد داشت که خواب شما را مختل کند. در طول شب، واکنش‌های شما در هنگام خواب ثبت می‌شود و سعی می‌شود، مشکل شناسایی شود. اگر دائماً بیدار هستید یا نمی‌توانید در مرکز خواب به خواب بروید، نتایج تجزیه و تحلیل شده به پزشک شما ارسال می‌شود.

مزایای کلینیک تست خواب

مزایای استفاده از کلینیک تست خواب یا پلی سومنوگرافی این است که می‌توانید  دقیق‌ترین تشخیص موجود در مورد علت مشکلات خواب را دریافت کنید.  متأسفانه هنگام خواب ، شما نمی‌توانید خود را مشاهده کنید که بدنتان چه می‌کند و چه رفتارتی در هنگام خواب از خود نشان می‌دهید. به لطف کلینیک تست خواب تمامی رفتار‌های شما در هنگام خواب، با به‌روزترین تجهیزات تحت‌نظر گرفته می‌شود تا هر اختلالی که در روند خواب به وجود می‌آید، ثبت و بررسی شود.

بهتر است بدانید : تست آپنه خواب چگونه انجام می‌شود؟

شرایط قابل‌اندازه‌گیری توسط تست خواب عبارت‌اند از:

 • حرکات چشم: تعداد و دفعات یا سرعت حرکات چشم
 • فعالیت مغز: جریان‌های الکتریکی مغز
 • حرکات اندام: تعداد و شدت حرکات
 • وضعیت تنفس: میزان تنفس و عمق
 • ریتم قلب: فعالیت الکتریکی قلب
 • جذب اکسیژن: درصد اکسیژن موجود در خون
 • تأخیر خواب: مدت زمانی که طول می‌کشد تا به خواب بروید.
 • مدت زمان خواب: مدت زمانی که فرد در خواب می‌ماند.
 • بازده خواب: نسبت کل زمان خواب به کل زمان سپری شده در رختخواب

سپس با توجه به نتایج ثبت شده ، پزشک معالج نسبت به درمان شما اقدام می کند .

اختلالات خواب چیست؟

از جمله اختلالات خواب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خروپف (خس خس سینه شدید)
 • وحشت خواب
 • آپنه خواب
 • بیماری بی خوابی
 • شکایات بی خوابی
 • خواب بی وقفه
 • حرکات بی قرار پا
 • اختلال رفتاری در خواب
 • رفتار خوردن در خواب
 • مشکل راه رفتن در خواب
 • خواب آلودگی بیش از حد، ناتوانی در بیدار شدن

در صورت وجود اختلالات خواب ذکر شده می‌توان با انجام تست خواب به تشخیص قطعی بیماری‌ها پرداخت. درمان مشکلات خواب نه تنها بر کیفیت زندگی فرد تأثیر مثبت خواهد گذاشت، بلکه بر سلامت روحی و جسمی فرد نیز تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید : تشخیص اختلالات خواب

کلینیک تست خواب

روش‌های درمانی کلینیک خواب چیست؟

پس از انجام تست خواب در پلی کلینیک خواب ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که باعث می‌شود نتوانید راحت بخوابید. به لطف درمان مشکلاتی که مانع از خواب شبانه شما می‌شود، کیفیت زندگی شما افزایش می‌یابد و می‌توانید راحت‌تر با زندگی روزمره سازگار شوید. از آنجایی که علل زمینه‌ای مشکلات خواب می‌تواند بسیار متفاوت باشد، درمان‌ها نیز بسیار متنوع هستند. گاهی اوقات در حالی که از روش‌هایی مانند قرص‌های خواب‌آور و روان‌درمانی استفاده می‌شود، می‌توان از درمان‌هایی مانند جراحی برای برطرف شدن مشکل خروپف استفاده کرد.

آمادگی‌ها و ملاحظات لازم قبل از آزمایشگاه خواب

نوشیدنی‌هایی مانند الکل، چای، قهوه که ممکن است بر الگوی خواب تأثیر می‌گذارند باید تا حد امکان در روز آزمایش مصرف نشوند. برای اینکه سوابق آزمایش قابل اطمینان باشد باید بدن و مو تمیز باشند، موها با شامپویی که فاقد مرطوب کننده باشد باید شسته شود و بعد از حمام از محصولاتی مانند ژل و اسپری روی موها استفاده نشود. شب قبل، شام سبک میل کنید. در صورت استفاده از داروهای روتین (قلبی، فشار خون، دیابت و …) حتما باید قید شود که به غیر از این داروها از داروهای خواب آور و اعصاب آور در روز آزمایش استفاده نشود. شما باید وسایل خود مانند لباس خواب و دمپایی را به همراه داشته باشید که هنگام حضور در آزمون احساس راحتی کنید. در طول تست خواب، هیچ متصدی اجازه حضور در اتاق را ندارد تا آزمون به درستی به پایان برسد.

چه کسانی می‌توانند به آزمایشگاه خواب مراجعه کنند؟

اختلال انسدادی خواب (آپنه انسدادی خواب)، از جمله اختلالات خواب است. معمولاً اگر علائم مشکوک زیر را دارید باید به کلینیک خواب مراجعه کنید.

 • خواب آلودگی در طول روز (به خواب رفتن در طول روز)
 • خروپف بلند
 • توقف خواب یا قطع تنفس
 • خواب بی قرار
 • نارکولپسی
 • اختلال حرکتی دوره‌ای پا؛ سندرم پاهای بی قرار (حرکت پاها معمولاً در هنگام خواب)
 • اختلال رفتاری REM

دستگاه‌های موجود در کلینیک تست خواب

در کلینیک تست خواب، آزمایشات زیادی برای بیماران انجام می‌شود که به دستگاه‌های مختلفی نیاز دارند. دستگاه‌های موجود در کلینیک تست خواب عبارت‌اند از:

 • EEG
 • EOG
 • EMG چانه و پا
 • دستگاه نوار قلب

EEG (الکتروانسفالوگرافی)

 EEG تشخیص فعالیت‌های الکتریکی سلول‌های عصبی در مغز با استفاده از حسگرها (الکترودها) متصل به پوست سر بیمار و ثبت و مشاهده آنها به صورت ارتعاشات موجی است. نوع معمولی که در حالت آرامش و هوشیاری، با چشمان بسته و نیمه نشسته گرفته می‌شود، روشی ساده است که هیچ‌گونه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند و معمولاً ۱۰-۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

EMG (الکترومیوگرافی)

 اگرچه نام این معاینه EMG، یعنی الکترومیوگرافی است، اما در واقع از دو قسمت تشکیل شده است:

 1. الکترونوروگرافی (ENG)
 2. الکترومیوگرافی (EMG)

هدف بدست آوردن پاسخ‌های رشته عصبی  انسان و ثبت آنها با دادن محرک الکتریکی ولتاژ پایین به نواحی خاص بر اساس عبور اعصاب خاص از نقاط خاص است.

 در بخش دوم، هدف این است که اطلاعاتی در مورد عملکرد آن عضله و عصب وارد شده به آن عضله و نواحی اتصالی بین این عصب و تارهای عضلانی مورد نظر و انحرافات طبیعی این عملکرد با اعمال خاص داشته باشیم.

EOG ( الکتروکولوگرام)

الکتروکولوگرام یک آزمایش  است که پتانسیل الکتریکی در حال استراحت بین قرنیه و سایر بخش‌های چشم را اندازه‌گیری می‌کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

نوار قلب برای ثبت سیگنال‌های قلب در زمان خواب استفاده می‌شود تا هر تغییری که در قلب رخ می‌دهد به‌درستی و به صورت کامل ثبت شود.

هزینه کلینیک تست خواب

هزینه انجام تست خواب با توجه به وضعیت بیمار و نوع آزمایشی که برای بیمار اعمال می‌شود متفاوت است. در برخی موارد بسته به نیاز بیمار امکان دارد تا آزمایش‌ها مجدد تکرار شوند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد تست خواب، قیمت تست خواب، هزینه آزمایشگاه خواب، می‌توانید با ما تماس بگیرید و سؤالات خود را  مطرح کنید.

بهترین کلینیک خواب تهران کجاست؟

بهترین کلینیک تست خواب در تهران شامل به‌روزترین تجهیزات خواب، آزمایشگاه خواب مجهز و مدرن، بهترین کادر پزشکی در رسیدگی  به بیمار و شناسایی وضعیت خواب بیمار است. مهم است که فرد مراجعه‌کننده بدون اتلاف وقت و نگرانی از وضعیت خود، بتواند بخوابد تا وضعیت وی به‌درستی ارزیابی شود. کلینیک خواب تهران با فراهم‌کردن تمامی ویژگی‌های که مراجعه‌کنندگان عزیز برای تست خواب خود نیاز دارند و داشتن بیشترین امکانات برای تشخیص دقیق اختلالات خواب یکی از گزینه‌های مناسب برای تمامی افرادی است که از اختلالات خواب رنج‌برده و یا نیاز به بررسی خواب خود دارند.

راه های ارتباطی با کلینیک خواب تهران را ببینید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call