مقالات

تست آپنه خواب چگونه انجام می‌شود؟

30 فروردین 1402 85 بازدید 2 نظر

آپنه خواب یک بیماری بسیار شایع است که مشخصه آن تنفسی است که به صورت چرخه‌ای در طول خواب متوقف می‌شود. این مورد به این دلیل اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی به طور مکرر توسط فروپاشی بافت پشت گلو مسدود می‌شود. این وقفه‌های تنفسی موقت، مغز و کل بدن را از اکسیژن محروم می‌کند و منجر به بیداری می‌شود. این وضعیت می‌تواند چندین بار در طول شب اتفاق بیفتد و منجر به خواب نامناسب شود. ما در این مقاله به بررسی تست آپنه خواب پرداخته‌ایم. با ما در این مقاله همراه بمانید. 

کمبود خواب مزمن ناشی از آپنه خواب می‌تواند باعث خواب آلودگی در طول روز، رفلکس‌های آهسته، تمرکز ضعیف و افزایش خطر تصادف شود. آپنه خواب همچنین می‌تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حتی افسردگی شود. همچنین می‌تواند علت بیماری‌های جدی مانند دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کبدی و افزایش وزن باشد. این عارضه می‌تواند کودکان، بزرگسالان را درگیر کند، اگرچه در مردان شایع‌تر است. از آنجایی که آپنه خواب بسیار رایج است و اثرات بالقوه‌ای بر سلامتی دارد، آگاهی از چیستی آن و نحوه مدیریت آن ضروری است.

مطالعه کنید : بهترین کلینیک تست خواب در تهران 

تست آپنه خواب

انواع آپنه خواب

سه نوع آپنه خواب وجود دارد:

آپنه انسدادی خواب (OSA)

شایع‌ترین نوع است که زمانی رخ می‌دهد که بافت نرم پشت گلو در طول خواب شل می‌شود و راه‌های هوایی را مسدود می‌کند و به طور موقت تنفس را متوقف می‌کند. این وضعیت باعث خروپف بلند می‌شود.

آپنه خواب مرکزی (C.S.A آپنه خواب مرکزی)

آپنه خواب مرکزی یکی از انواع کمتر شایع آپنه خواب است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند، زمانی رخ می‌دهد که مغز نتواند عضلات کنترل کننده تنفس را کنترل کند. این باعث کاهش تنفس می‌شود، اما افراد مبتلا به ندرت خروپف می‌کنند.

علائم آپنه خواب چیست؟

افراد مبتلا به آپنه خواب به طور مکرر در طول خواب تنفس خود را متوقف می‌کنند، توقف‌ها ممکن است تقریباً ۱۰ ثانیه طول بکشد و ممکن است باعث کاهش نسبی فشار اکسیژن در خون شود. همه این اپیزودها باعث خواب بی‌کیفیت می‌شوند. افراد مبتلا به OSAS یا سندرم آپنه انسدادی خواب ممکن است در طول خواب، آپنه خواب بیشتری داشته باشند. به طور خاص، این وقفه‌های تنفس طبیعی نیز می‌تواند بسیار زیاد باشد، تا بیش از ۳۰ بار در یک ساعت.

شایع‌ترین علامت آپنه خواب خروپف در شب است. با این حال، همه کسانی که خروپف می‌کنند از آپنه خواب رنج نمی‌برند. اگر آپنه خواب درمان نشود، می‌تواند مشکلات سلامتی مختلفی را ایجاد کند. اینها عبارتند از: فشار خون بالا، سکته مغزی، کاردیومیوپاتی (بزرگ شدن بافت عضله قلب)، نارسایی قلبی، دیابت، چاقی و حملات قلبی. آپنه خواب درمان نشده همچنین می‌تواند باعث حوادث محل کار و تصادفات اتومبیل و همچنین عملکرد ضعیف تحصیلی در کودکان و نوجوانان شود. آپنه خواب با آزمایشی به نام پلی سومنوگرافی قابل تشخیص است.

تست آپنه خواب چیست؟

پلی سومنوگرافی یا تست آپنه خواب برای تشخیص آپنه خواب است. این معاینه که معاینه خواب نیز نامیده می‌شود، یک معاینه غیر تهاجمی است و به شما امکان می‌دهد یک سری پارامترهای قلبی تنفسی مانند سطح اکسیژن خون، ضربان قلب، فعالیت تنفسی قفسه سینه و شکم، خروپف، جریان هوا و وضعیت خواب را کنترل کنید. همچنین می‌توانید تست خواب در منزل انجام دهید. این وضعیت به بیمار اجازه می‌دهد تا در تخت خود بخوابد.

تست خواب خانگی، شرایط مطلوبی برای بیمار است زیرا خواب آرام و مداوم را در شرایطی مشابه هر شب تضمین می‌کند. بیمار که در اتاق خودش می‌خوابد، هیچ اختلال خارجی ندارد. به این ترتیب از تمام ناراحتی‌های روحی و جسمی مختلفی که تست خواب می‌تواند ایجاد کند، جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، شرایط خانه تضمین می‌کند و اجازه می‌دهد تا نتیجه‌ای تا حد امکان قابل اعتماد داشته باشید.

تست آپنه خواب

تست آپنه خواب یا پلی سومنوگرافی چه زمانی انجام می‌شود؟

پلی سومنوگرافی یا تست آپنه خواب زمانی انجام می‌شود که فردی از نوعی اختلال خواب رنج می‌برد. در واقع پارامترهای ثبت شده توسط پلی سومنوگرافی، تعیین ناهنجاری‌های فازهای REM و NON-REM و آنچه که تناوب صحیح آنها را تغییر می‌دهد، ممکن می‌سازد. بر اساس نتایج آزمایش، متخصص اختلالات خواب قادر است ماهیت اختلال شبانه را ارزیابی کرده و مناسب‌ترین درمان را برنامه ریزی کند.

پلی سومنوگرافی کدام اختلالات خواب را تشخیص می‌دهد؟

پلی سومنوگرافی زمانی استفاده می‌شود که پزشک بر اساس آنچه که از یک معاینه عینی اولیه به دست آمده، مشکوک باشد که بیمار از موارد زیر رنج می‌برد:

سندرم آپنه انسدادی خواب

این بیماری که به عنوان سندرم آپنه انسدادی خواب یا OSAS نیز شناخته می‌شود، باعث وقفه‌های موقت در تنفس در طول خواب می‌شود.

نارکولپسی

نارکولپسی یک بیماری عصبی است که باعث حملات مکرر خواب و احساس مداوم خواب آلودگی در طول روز می‌شود. افراد مبتلا چندین بار در طول روز به خواب می‌روند، حتی زمانی که درگیر فعالیت‌های درگیر هستند.

اختلالات رفتاری فاز غیر REM (یا اختلالات رفتاری فاز NON-REM شبانه)

مشکلاتی مانند راه رفتن در خواب و بیداری سردرگم از این دسته هستند.

پلی سومنوگرافی یا تست آپنه خواب چقدر طول می‌کشد؟

پلی سومنوگرافی آزمایشی برای ارزیابی کیفیت خواب یک فرد است. همانطور که مشخص است، در شب هنگام خواب بیمار انجام می‌شود. بنابراین مدت تست تمام شب است. از نظر ساعت، معمولا ۶ الی ۷ ساعت طول می‌کشد. بسته به اینکه چه زمانی بیمار در شب به خواب می‌رود و صبح روز بعد از خواب بیدار می‌شود.

Abbas KHAKSAR MANSHAD

تست آپنه خواب چه قیمتی هست؟ مطب شما کجاست؟

    ادمین سایت

    با سلام جهت اطلاع از هزینه ها تماس بگیرید شماره تماس:۰۹۳۷۹۰۰۹۰۰۵ آدرس مطب:خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، خیابان چهاردهم گاندی ( گاندی 14)، ساختمان پزشکان شفق، پلاک 11، طبقه اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call