خدمات

تست‌های عملکردی ریه چگونه‌اند؟!

3 آذر 1401 269 بازدید 0 نظر

تست‌های پیشرفته ریه (PFT) تعیین می‌کنند که ریه‌های شما چقدر خوب کار می‌کنند. آنها تعیین می‌کنند که چه مقدار هوا به ریه‌های شما وارد و از آن خارج می‌شود، چه مقدار هوا از ریه‌ها به خون شما می‌رود و چگونه ریه‌های شما در حین ورزش کار می‌کنند. ما در این مقاله به بررسی تست‌های پیشرفته ریه  پرداخته ایم. با ما همراه باشید. اسپیرومتری نوعی آزمایش عملکرد ریوی است که از اسپیرومتر برای اندازه گیری جریان هوا و میزان هوای موجود در ریه‌ها استفاده می کند. تست‌های پیشرفته ریه میزان عملکرد ریه‌های شما را اندازه گیری می‌کند.

تست‌های پیشرفته ریه

تست‌های پیشرفته ریه چیست؟

تست‌ های پیشرفته ریه (PFTs) شامل انواع مختلفی از تست‌های تنفسی است که میزان تبادل هوا را در ریه‌ها اندازه‌گیری می‌کند. ریه‌های شما به شما کمک می‌کنند هوا را وارد ریه خود کنید (دم) و سپس آن را خارج کنید (بازدم). انواع مختلفی از تست‌ های پیشرفته ریه وجود دارد. برخی از این تست‌ها اندازه گیری می‌کنند که ریه‌های شما چقدر اکسیژن را به خون شما جذب می‌کند و چگونه ورزش بر ریه‌های شما تأثیر می‌گذارد. 

تست‌های پیشرفته ریه چگونه هستند؟

PFT یا تست‌ های پیشرفته ریه  شامل یک جعبه شفاف و بدون هوا، گیره‌های نرم بینی، یک دهانی و یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که جریان هوای شما (اسپیرومتر) را اندازه گیری می‌کند.

انواع تست‌های پیشرفته ریه 

تست‌ های پیشرفته ریه عبارتند از:

اسپیرومتری چگونه انجام می‌شود؟

در این روش از تست‌های پیشرفته ریه پزشک ابتدا گیره‌های نرمی را روی بینی شما قرار می‌دهد. گیره‌های بینی تضمین می‌کنند که شما از طریق دهان نفس می‌کشید نه از طریق بینی. لب‌های خود را در اطراف یک دهانی قرار می‌دهید و قطعه دهانی به یک اسپیرومتر متصل می‌شود. سپس پزشک به شما دستورالعمل‌هایی در مورد تنفس به داخل و خارج ریه می‌دهد.

پلتیسموگرافی بدن چگونه انجام می‌شود؟

در این روش پزشک گیره‌های بینی شما را می‌گذارد و شما در جعبه شفاف می‌نشینید. پزشک در را خواهد بست. درب حدود پنج دقیقه بسته می‌ماند. اگر در فضاهای بسته احساس ناراحتی می‌کنید (کلاستروفوبیک) به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند در طول آزمایش احساس راحتی بیشتری داشته باشید. لب‌هایتان را در اطراف قطعه لبی قرار می‌دهید، و پزشک دستورالعمل‌هایی را درباره تنفس به شما می‌دهد. همانطور که شما نفس می‌کشید، اسپیرومتر تغییرات فشار یا حجم را در جعبه تشخیص می‌دهد تا به اندازه گیری حجم ریه شما کمک کند.

مطالعه انتشار گاز چگونه انجام می‌شود؟

در این روش لب‌های خود را دور قطعه‌ای به نام لبی قرار می‌دهید و پزشک به شما راهنمایی می‌کند که مقدار کمی مونوکسید کربن را به داخل و خارج ریه خود ببرید. در حین تنفس، اسپیرومتر میزان مونوکسید کربنی را که بازدم می‌کنید اندازه گیری می‌کند. این اندازه گیری نشان می‌دهد که ریه شما چه مقدار از گاز را جذب کرده است.

تست ورزش قلبی ریوی چگونه انجام می‌شود؟

در این روش پزشک شما را به دستگاه‌هایی متصل می‌کند که ضربان قلب، فشار خون و اکسیژن خون شما را اندازه گیری می‌کند. سپس روی تردمیل راه می‌روید. دستگاه‌ها جنبه‌های مختلف قلب، ریه‌ها و ماهیچه‌های شما را در طول آزمایش اندازه گیری می‌کنند.

تست‌های پیشرفته ریه چه زمانی انجام می‌شوند؟

اگر علائم ریوی یا تنگی نفس دارید، یا از محصولات تنباکو (دود) استفاده می‌کنید، امکان دارد پزشک متخصص شما تست‌های پیشرفته ریه را تجویز کند. علائم اختلالات ریوی عبارتند از؛

 • سفتی قفسه سینه، درد یا فشار.
 • سرفه، به خصوص اگر مخاط یا خلط تولید می‌کنید.
 • مشکل در تنفس یا نفس عمیق کشیدن.
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه

حتی اگر علائمی نداشته باشید، امکان دارد پزشک شما تست‌های پیشرفته ریه  را به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی تجویز کند.

تست‌های پیشرفته ریه چه کمکی به پزشک شما می‌کند؟

 • باریک شدن راه‌های هوایی ریه‌ را تشخیص می‌دهند.
 • تغییرات اولیه در توانایی ریه‌ها برای انتقال اکسیژن به خون را شناسایی می‌کنند.
 • اثرات سیگار کشیدن بر بیماری‌های مزمن ریوی را اندازه گیری می‌کنند.

چه زمانی انجام تست‌های پیشرفته ریه لازم است؟

PFT یا تست های پیشرفته ریه برای تشخیص بیماری‌های زیر ضروری است.

 • آسم
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • فیبروز ریوی
 • ضعف عضلات تنفسی شما
 • تنگ شدن نای شما
تست‌های عملکرد ریه

چگونه برای تست‌های عملکردی ریه آماده شویم؟

قبل از آزمایش عملکرد ریوی، پزشک از شما می‌خواهد:

 • مصرف داروهای تنفسی خود را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.
 • لباس‌های گشاد و راحت بپوشید که به سینه شما فشار نیاورد.
 • قبل از تست از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • از مصرف محصولات تنباکو قبل از آزمایش خودداری کنید.

این اقدامات احتیاطی به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که نتایج دقیقی از PFT دریافت می‌کنید. همچنین شما نباید قبل از PFT یک وعده غذایی سنگین بخورید. و باید از هرگونه کافئین پرهیز کنید.

خطرات تست‌های پیشرفته ریه چیست؟

تست‌های عملکردی ریه بی خطر هستند. اما امکان دارد به خاطر نفس کشیدن عمیق احساس سرگیجه، سبکی سر یا خستگی داشته باشید. همچنین در اثر دمیدن در دهانی سرفه کنید یا از ورزش احساس خستگی کنید. این علائم باید مدت کوتاهی پس از تکمیل PFT از بین بروند. اگر در طول آزمایش نیاز به استراحت دارید، به پزشک اطلاع دهید. در موارد بسیار نادر، آزمایش عملکرد ریوی باعث فروپاشی ریه (پنوموتوراکس) می‌شود. PFT همچنین می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد. اگر اخیراً دچار حمله قلبی یا هر بیماری قلبی دیگری شده‌اید، به پزشک اطلاع دهید.

توضیحات دکتر اردا کیانی درباره انواع تست های پیشرفته ریه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call