مقالات

عوارض برونکوسکوپی در کودکان!

7 خرداد 1403 7 بازدید 0 نظر

برونکوسکوپی روش تشخیصی است به پزشک در معاینه مجاری هوایی و ریه ها کمک می‌کند. این روش معمولا توسط پزشک متخصص ریه انجام می‌شود. برونکوسکوپی عوارض و خطراتی نیز دارد که به راحتی قابل کنترل و درمان هستند. ما در ادامه مقاله به توضیح روش‌های انجام برونکوسکوپی در کودکان و مراقبت های قبل و بعد این عمل خواهیم پرداخت.

برونکوسکوپی چیست؟

برونکوسکوپی نوعی آزمایش است که به پزشک در بررسی بافت نای کودک شما کمک می‌کند. حین این آزمایش پزشک می‌تواند با روش بیوپسی بخشی از بافت نای یا بخشی از ترشحات را به آزمایشگاه ارسال کند. به طور کلی از برونکوسکوپی برای تشخیص دلیل مشکلات تنگی نفس استفاده می‌شود؛ همچنین از این روش برای بررسی بهبودی بعد از جراحی نای یا ریه‌ها نیز استفاده می‌شود.

آیا برونکوسکوپی در کودکان عوارض دارد؟

می‌توان گفت به طور کلی آزمایش برونکوسکوپی روش بی خطری است؛ اما گاهی عوارض جزئی دیده می‌شوند که این عوارض شامل کاهش اکسیژن خون، سرفه، اسپاسم عضلانی نایژه‌ها، انسداد راه هوایی، خونریزی، پنوموتوراکس، تب و عفونت است. همچنین اگر طی برونکوسکوپی نیاز به بیوپسی باشد امکان دارد کودک شما سرفه خونی را تجربه کند. این سرفه‌ها تا ۷۲ ساعت بعد از آزمایش برونکوسکوپی عادی هستند. اگر کودک شما سرفه‌های خونی شدید به رنگ روشن یا لخته خونی داشت حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. همچنین تب بعد از برونکوسکوپی عادی است و معمولاً با استفاده از داروی استامینوفن از بین می‌رود.

همچنین درمورد انواع بیوپسی ریه بخوانید!

آماده شدن برای برونکوسکوپی

مواردی وجود دارند که قبل از برونکوسکوپی باید در نظر گرفته شوند این موارد برای انجام درست آزمایش ضروری‌اند:

  • پرهیز از خوردن غذای سفت ۸ ساعت قبل عمل
  • پرهیز از نوشیدن مایعات ۲ ساعت قبل عمل
  • به نوزاد خود تا ۴ ساعت قبل عمل شیر ندهید
  • ۱ ساعت قبل از انجام عمل در بیمارستان حضور داشته باشید.

قبل از انجام برونکوسکوپی،‌ به کودک داروی خواب آور تزریق می‌شود. همچنین قبل از شروع آزمایش داروی بی حس کننده داخل گلو و بینی کودک شما اسپری می‌شود. قبل و بعد از عمل برونکوسکوپی برای اطمینان از کافی بودن اکسیژن مورد نیاز از کپسول اکسیژن استفاده می‌شود.

برونکوسکوپی کودکان چگونه انجام می‌شود؟

حین عمل برونکوسکوپی لوله کوچکی توسط پزشک وارد بینی و سپس  ریه کودک می‌شود. با این روش پزشک می‌تواند شکل تارهای صوتی و نای را بررسی کند. همچنین امکان دارد پزشک آزمایش بیوپسی نیز برای بیمار تجویز کند. هنگام عمل برونکوسکوپی دستگاه‌هایی وارد ریه می‌شوند؛ مانند ابزاری برای خارج کردن نمونه بیوپسی. همچنین از تکنیک‌های خاصی برای برداشت نمونه بیوپسی استفاده می‌شود. برای افراد مبتلا به سرطان ریه، امکان دارد از برونکوسکود یا دستگاه اولتراسوند داخلی برای بررسی غدد لنفاوی در قفسه سینه استفاده شود. این عمل سونوگرافی اندوبرونشیال نام دارد که به پزشک برای تشخیص درمان درست کمک می‌کند. همچنین اندوبرونشیال برای تشخیص انواع سرطان که به اعضای دیگر گسترش یافته‌اند استفاده می‌شود.

مراقبت‌های پس از برونکوسکوپی کودکان

پس از عمل برونکوسکوپی پیشنهاد می‌شود که کودک استراحت کافی داشته باشد. همچنین احساس خواب آلودگی و بی حسی گلو بعد از عمل برونکوسکوپی رایج است. استفاده از کپسول اکسیژن پس از برونکوسکوپی لازم است. زمانی که بی حسی گلو از بین رفت خوردن غذا و نوشیدن آب ممکن می‌شود. زمان ترخیص از بیمارستان توسط پزشک تشخیص داده می‌شود.

برونکوسکوپی کودکان چقدر زمان می‌برد؟

عمل برونکوسکوپی به طور کلی بین ۴ تا ۶ ساعت زمان می‌برد؛ اما گاهی اوقات امکان دارد بیشتر زمان ببرد. آمادگی برای آزمایش ۱ ساعت زمان می‌برد و خود عمل برونکوسکوپی بین ۱۵ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. بهبودی پس از عمل نیز بین ۱ تا ۳ ساعت زمان می‌برد.

چرا برونکوسکوپی کودکان انجام می‌شود؟

معمولاً برونکوسکوپی برای تشخیص مشکلات ریه انجام می‌شود برای مثال زمانی که بیمار برای مدت طولانی سرفه داشته باشد. پزشک برونکوسکوپی را تجویز می‌کند. دلایل دیگری که منجر به انجام برونکوسکپی می‌شوند عبارت‌اند از:

  • تشخیص مشکلات و عفونت‌های ریه
  • بیوپسی بافت ریه
  • برداشتن مخاط، جسم خارجی یا انسداد مجاری هوایی توسط تومور
  • قرار دادن لوله کوچکی در مجاری هوایی
  • درمان خونریزی ریه
خطرات برونکوسکوپی در کودکان

خطرات برونکوسکوپی در کودکان

خطرات برونکوسکوپی معمولاً خفیف هستند. این خطرات می‌توانند جزو عوارض عمل برونکوسکوپی، داروهای آرام بخش یا بی‌حس‌کننده موضعی باشند. در ادامه مقاله این خطرات را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

خونریزی

در صورتی در حین برونکوسکوپی خون ریزی رخ می‌دهد که بیوپسی انجام شود. به طور کلی این نوع از خونریزی جزئی و خفیف است و بدون نیاز به درمان از بین می‌رود.

پنوموتوراکس

در شرایط خاص حین برونکوسکوپی مجاری هوایی امکان دارد آسیب ببیند. اگر حین برونکوسکوپی ریه آسیب دیده و سوراخ شود هوا در فضای خالی دور ریه جمع شده و باعث فروپاشی ریه می‌شود که معمولاً این مشکل به راحتی درمان می‌شود.

تب

تب کردن کودک بعد از عمل برونکوسکوپی مورد رایجی است؛ اما همیشه تب نشانه عفونت نیست. معمولاً تب نیازی به درمان ندارد. با این حال برای کنترل تب می‌توانید از داروهای تب بر مانند استامینوفن، ایبوپروفن و شیاف برای کودک خود استفاده کنید.

نتایج برونکوسکوپی

نتایج آزمایش برونکوسکوپی معمولاً بین ۱ تا ۳ روز آماده می‌شوند. پزشک شما می‌تواند طبق این نتایج برای انتخاب روش درمانی تصمیم گیری کند همچنین امکان دارد به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا کنید. اگر حین برونکوسکوپی از بیمار تست بیوپسی گرفته شود نیاز است که نتایج بیوپسی توسط پاتولوژیست نیز بررسی شود. برخی از نمونه‌های بیوپسی نیاز به تست ژنتیک دارند که معمولاً دو هفته یا بیشتر طول می‌کشند.

کلام پایانی

می‌توان گفت که برونکوسکوپی آزمایش کم‌خطری است؛ اما عوارض خفیفی وجود دارند که به راحتی قابل کنترل و درمان هستند. به خاطر داشته باشید که مراقبت‌های قبل و بعد عمل برونکوسکوپی برای انجام درست این عمل و بهبودی پس از عمل برونکوسکوپی بسیار مهم هستند.  اگر کودک شما هرکدام از علائم ذکر شده را تجربه کرد و اگر این علائم بیشتر از حد معمول طول کشیدند حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call