مقالات

هزینه برونکوسکوپی چقدر است؟

12 تیر 1403 8 بازدید 0 نظر

برونکوسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی است که در آن یک دستگاه برونکوسکوپ به داخل ریه‌ها و برونش‌ها وارد می‌شود. این روش به پزشکان امکان مشاهده دقیق و تشخیص بیماری‌های ریه را می‌دهد. هزینه برونکوسکوپی متغیر است و بستگی به محل انجام این آزمایش، تجهیزات مورد استفاده، تجربه و تخصص پزشک و هزینه‌های بیمارستان دارد. این روش در بسیاری از موارد از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا اگر پزشک شما برونکوسکوپی را توصیه کرده است، بهتر است آماده شدن برای هزینه و اطلاعی در مورد پوشش‌های بیمه‌ای موجود را در نظر بگیرید. در این مقاله قصد داریم عوامل تعیین کننده هزینه این روش را بررسی کنیم، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هزینه برونکوسکوپی

برونکوسکوپی چیست؟

برونکوسکوپی نوعی دستگاه است که به پزشکان کمک می‌کند سیستم تنفسی را مورد بررسی قرار دهند. برونکوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر با نور و دوربین در انتهای آن است که با کمک آن می‌توان ریه و راه‌های هوایی سیستم تنفسی را مورد بررسی قرار داد. استفاده از این روش در معاینه عفونت، تومور، التهاب و دیگر بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای کاربردهای فراوانی دارد. یکی از مواردی که معمولاً در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد، هزینه برونکوسکوپی است.

با کمک برنکوسکوپی متخصصان پزشکی این فرصت را دارند که راه‌های سیستم تنفسی را مشاهده کرده و نمونه‌های بافتی را جمع آوری کنند. با کمک نمونه‌های بافتی جمع آوری شده پزشک سریع‌تر می‌تواند بیماری را تشخیص داده و برای درمان اقدام کند. برونکوسکوپ‌ها را از طریق بینی یا دهان با هدایت دقیق می‌توان به سمت ریه‌ فرستاد. دوربین متصل به برونکوسکوپ در زمان واقعی تصاویری را از مسیرهای هوایی ارائه می‌دهد که به شناسایی ناهنجاری یا مشکلات احتمالی کمک می‌کنند. 

دلایل انجام آزمایش برونکوسکوپی را بشناسید!

عوامل موثر بر هزینه برونکوسکوپی

هزینه برونکوسکوپی به عوامل مختلف وابسته است. در واقع هزینه ثابتی برای آزمایش برونکوسکوپی وجود ندارد و باید بر اساس معیارهایی که در ادامه بررسی خواهیم کرد خودتان در این زمینه پیش بینی‌هایی داشته باشید. عوامل موثر بر هزینه تست برونکوسکوپی عبارتند از:

  • روش برونکوسکوپی
  • محل انجام برونکوسکوپی
  • بیهوشی
  • شهرت بیمارستان و جراح
  • بیمه
  • آزمایش‌های تکمیلی

روش برونکوسکوپی

اولین عامل موثر بر هزینه برونکوسکوپی، روش انجام کار است. معمولاً این فرایند به دو روش انعطاف پذیر و سفت و سخت انجام می‌پذیرد. در فرایند انعطاف پذیر که محبوب‌ترین نوع برونکوسکوپی است، از یک برونکوسکوپ انعطاف پذیر برای تجسم راه‌های هوایی استفاده می‌شود. در برونکوسکوپی سفت و سخت که معمولاً برای موقعیت‌های پیچیده‌تر در نظر گرفته می‌شود از یک وسیله مستقیم و تسلیم ناپذیر استفاده خواهد شد. به نظر می‌رسد استفاده از روش دوم یعنی سفت و سخت هزینه بیشتری برای بیماران به همراه داشته باشد. البته این موضوع بستگی به نوع بیماری و کاری که پزشک انجام می‌دهد هم خواهد داشت.

محل انجام برونکوسکوپی

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند روی هزینه برونکوسکوپی تاثیر بگذارد، محل انجام این کار است. اینکه شما تصمیم بگیرید فرایند برونکوسکوپی را بیمارستان پشت سر بگذارید یا به مطب‌های خصوصی و کلینیک‌های تخصصی مراجعه کنید در هزینه نهایی تاثیر مستقیم خواهد داشت. معمولاً بیمارستان‌های دولتی هزینه کمتری برای این کار دریافت می‌کنند. در طرف مقابل کلینیک و مطب‌های خصوصی با وجود آنکه هزینه بیشتری می‌گیرند اما امکانات پیشرفته‌تری دارند و نتایج دقیق‌تری حاصل آزمایشات آنها خواهد بود. ضمناً بیمارستان و کلینیک‌هایی که در شهرهای کوچک وجود دارند معمولاً کمتر از شهرهای بزرگ پول دریافت می‌کنند. 

بیهوشی برونکوسکوپی

بیهوشی

دیگر عامل موثر در هزینه برونکوسکوپی، نوع بیهوشی است که متخصص مورد استفاده قرار می‌دهد. پزشکان بسته به شدت بیماری و وضعیت روانی بیمار تصمیم می‌گیرند که از چه مدل بیهوشی برای آرام کردن او استفاده کنند. برخی سراغ بیهوشی عمومی می‌روند و برخی دیگر بیهوشی موضعی را انتخاب می‌کنند. استفاده از بیهوشی عمومی، معمولاً نسبت به بیهوشی موضعی هزینه بیشتری به همراه دارد. پس اگر پزشک تصمیم بگیرد برای استفاده از برونکوسکوپی سراغ بیهوشی عمومی برود بیمار مجبور است هزینه بیشتری پرداخت کند. 

شهرت بیمارستان و جراح

یکی از موارد دیگری که می‌تواند روی هزینه برونکوسکوپی نقش مهمی داشته باشد، نوع خدمات پزشکی است. طبیعتاً هرچه دانش و تجربه ارائه دهنده بیشتر باشد او هزینه بالاتری برای کار خود دریافت خواهد کرد. همچنین کلینیک یا بیمارستان‌هایی که شهرت بیشتری در این زمینه داشته باشند هزینه بالاتری برای خدمات خود می‌گیرند. آن‌ها امکانات بهتری برای بیماران فراهم می‌کنند و در ازای خدماتی که ارائه می‌نمایند حق دارند پول بیشتری مطالبه نمایند. 

پوشش بیمه

از دیگر عوامل موثر بر هزینه برونکوسکوپی می‌توانیم به پوشش بیمه اشاره کنیم. در این زمینه ابتدا باید بررسی کنید که آیا بیمه شما برای برونکوسکوپی پوششی در نظر گرفته است یا هیچگونه حمایتی نخواهد داشت. اگر بیمه خود را موظف به حمایت از بیمار بداند و برای برونکوسکوپی حمایت در نظر بگیرد، بخشی از هزینه کمتر خواهد شد. البته مورد دیگری هم هست که در مورد پوشش بیمه از هزینه برونکوسکوپی باید به آن بپردازیم. اگر می‌خواهید از پوشش بیمه در این زمینه استفاده کنید باید سراغ کلینیک یا بیمارستان‌هایی بروید که طرف قرارداد شرکت بیمه شما باشند. در صورتی که بین کلینیک یا بیمارستان مد نظرتان با شرکت بیمه قراردادی وجود نداشته باشد هیچ خدماتی دریافت نخواهید کرد.

آزمایش‌های تکمیلی

گاهی اوقات هزینه برونکوسکوپی به آزمایش‌های تکمیلی وابسته می‌شود. در واقع پزشک در کنار برونکوسکوپی برای تشخیص بیماری مجبور است از آزمایش‌های دیگری استفاده کند که هزینه جداگانه دارند. نمی‌توان گفت که این آزمایشات چقدر هزینه بیمار را بالاتر می‌برند. هزینه اضافی آنها بستگی به این دارد که تعداد آزمایشات چقدر باشد و هر کدام از آنها چقدر پیچیدگی داشته باشند. همگی این موارد توسط متخصص مشخص خواهند شد و نمی‌توانیم در مورد آنها متر یا معیار مشخصی بیان نماییم. ضمناً این مورد را هم مدنظر قرار دهید که برخی کلینیک یا بیمارستان‌ها ممکن است برای این گونه آزمایشات تخفیف هم قائل شوند. حتی برای خود برونکوسکوپی هم ممکن است کمی تسهیلات یا تخفیف برای شما در نظر بگیرند. در چنین شرایطی احتمال این وجود دارد که هزینه نهایی برونکوسکوپی تا حد زیادی کاهش پیدا کند و کمتر مجبور به پرداخت پول شوید.

هزینه برونکوسکوپی در ایران

هزینه برونکوسکوپی در ایران

یکی از مواردی که می‌تواند روی هزینه برونکوسکوپی در ایران تاثیر بگذارد، نوسانات نرخ ارز است. با توجه به اینکه اکثر دستگاه‌های پیشرفته برونکوسکوپی از خارج کشور وارد می‌شوند، طبیعی است که نرخ تعرفه این آزمایش مدام تغییر کند. وقتی پزشکان از یک دستگاه خارجی استفاده کنند احتمالاً تعرفه‌های خود را بر اساس دلار تنظیم نموده و این موضوع می‌تواند روی هزینه تاثیر مستقیم بگذارد. در این زمینه هم هرچه دستگاه‌ها پیشرفته و بهتر باشند، قیمت آن‌ها برای آزمایش بالاتر خواهد بود.

کلام پایانی

نکات مختلفی را در مورد هزینه برونکوسکوپی خدمتتان بیان نمودیم. بر اساس عواملی که خدمت شما معرفی کردیم می‌توانید هزینه این آزمایش را تا حد زیادی برآورد نمایید. با این حال به دلیل اینکه هزینه آزمایش برونکوسکوپی تحت تاثیر طیف وسیعی از عوامل متغیر خواهد بود، توصیه می‌کنیم برای برآورد دقیق آن سراغ یک پزشک در بیمارستان یا کلینیک بروید. پزشک متخصص بهتر می‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی کرده و هزینه دقیق‌تری را پیش بینی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call