مقالات

درد پشت ریه‌ها نشانه چیست؟!

24 بهمن 1401 200 بازدید 0 نظر

دردی که در پشت ریه ایجاد می‌شود می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. آسیب عضلانی، مانند انقباض، کشیدگی یا پارگی همچنین شرایط سلامتی مزمن و جدی مانند سرطان می‌توانند از عوامل درد پشت ریه‌ها باشند. در این مقاله دلایل احتمالی درد پشت در ریه‌ها و دلایلی که ممکن است این مشکل ایجاد شود را به تفصیل شرح خواهیم داد.

درد پشت ریه ها نشانه چیست

درد پشت ریه‌ها نشانه چیست؟

دلایل و علائم متفاوتی وجود دارد که نشان می‌دهد نشانه‌های درد پشت ریه چیست؟ در این قسمت ما به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم. تا آخر مقاله همراه ما بمانید.

عفونت‌ها

عفونت‌هایی که به ریه‌ها و پوشش آنها حمله می‌کنند می‌توانند باعث درد و ناراحتی شوند، به ویژه هنگام تنفس. برای مثال، پلوریت می‌تواند باعث درد شدید در قفسه سینه و پشت کمر، درست در ریه‌ها شود. این التهاب پلورا است، که غشایی است که داخل حفره قفسه سینه را می‌پوشاند و ریه‌ها را احاطه می‌کند. این وضعیت التهابی اغلب نتیجه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است.

آسم

آسم همچنین می‌تواند باعث درد در پشت ریه‌ها شود زیرا یک عفونت مزمن طولانی مدت ریه است. کوستوکندریت نوع دیگری از التهاب است که غضروف‌های دنده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این وضعیت می‌تواند در نتیجه عفونت، جراحات یا تحریک باشد. این وضعیت می‌تواند انواع مختلفی از درد را ایجاد کند. معمولاً درد در قفسه سینه است، اما اگر کوتوکندریت در پشت دنده‌ها رخ دهد، ممکن است احساس شود که درد فقط از پشت ریه‌ها می‌آید و کمر را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ذات الریه

عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها یا سایر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا می‌توانند آلوئول‌های ریه و بافت بینابینی را ملتهب کنند و باعث ذات‌ الریه شوند. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد درد در قفسه سینه و پشت کمر شود. از دیگر علل ذات‌الریه، استفاده از انواع خاصی از داروها، استنشاق عوامل شیمیایی یا باقیمانده‌های غذا و بیماری‌های خودایمنی است. علائم ذات الریه از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بسته به سن بیمار، سایر شرایط متفاوت است. علاوه بر درد قفسه سینه که با تنفس بدتر می‌شود، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید: تب، لرز، تعریق، مشکل در تنفس (تنگی نفس)، سرفه خشک مداوم یا سرفه همراه با خلط، ضربان قلب سریع، خستگی، حالت تهوع، از دست دادن اشتها.

به طور کلی، درد پشت ریه، ناشی از ذات الریه به دلیل بار زیاد ماهیچه‌های تنفسی رخ می‌دهد که به طور مداوم به دلیل سرفه‌های مداوم تحریک می‌شود. در این حالت، درد به خصوص در مرحله بازدم یا زمانی که هوا به بیرون بازدم می‌شود، احساس می‌شود.

جراحت

دردی که در پشت ریه‌ها احساس می‌شود می تواند ناشی از آسیب باشد. علاوه بر صدمات رایج ناشی از فعالیت بیش از حد که منجر به کشیدگی و پارگی عضله می‌شود، می‌تواند آسیب‌های فیزیکی بر پوشش ریه‌ها یا استخوان‌ها و بافت‌های اطراف اثر بگذارد و باعث درد در این ناحیه شود. در برخی موارد، آسیب‌های شدید و دردناک اغلب ناشی از شکستگی دنده است که می‌تواند یکی از ریه‌ها را سوراخ کند. این نوع آسیب می‌تواند به خودی خود بهبود یابد اما گاهی اوقات نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

اسکولیوز

اسکولیوز انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است. در موارد اسکولیوز شدید، تغییر در ساختار قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهد، وضعیتی که بر عملکرد ریه تأثیر می‌گذارد. معمولاً انحنای غیرطبیعی ستون فقرات عملکرد ریه‌ها را محدود می کند و در نتیجه باعث ایجاد درد یا ناراحتی در این ناحیه و عضلات اطراف می‌شود.

سرطان ریه

درد در پشت ریه ممکن است در برخی از انواع سرطان از جمله سرطان ریه رخ دهد. از هر ۱۰۰ نفر مبتلا به سرطان ریه حدود ۲۵ نفر درد پشت ریه را تجربه می‌کنند. در واقع، درد پشت در ریه‌ها در بیشتر موارد اولین علامت سرطان ریه است که قبل از تشخیص احساس می‌شود. اگر نگران این هستید که درد پشت در ریه‌ها ممکن است نشانه سرطان ریه باشد، باید سایر علائم رایج سرطان ریه مانند موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • سرفه‌های مداوم
 • سرفه خونی
 • درد مداوم قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • گرفتگی صدا
 • فرسودگی
 • سردرد
 • پنومونی مزمن یا برونشیت
 • تورم در گردن و صورت
 • کمبود اشتها
 • کاهش وزن غیرمنتظره
 • آمبولی ریه
درد پشت ریه ها نشانه چیست

آمبولی ریه

زمانی آمبولی ریه رخ می‌دهد که یک لخته خون یک یا چند شریان ریوی را مسدود کند. شایع‌ترین علامت آمبولی ریه، تنگی نفس (سختی در تنفس) است، اما می‌توانید در قسمت بالای کمر، فقط در اطراف ریه‌ها و در قفسه سینه درد داشته باشید. اگر مشکوک به آمبولی ریه هستید، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

تورم شدید ریوی

تورم بیش از حد ریه زمانی رخ می‌دهد که راه‌های هوایی ریوی قادر به دفع موثر هوا از ریه‌ها نباشند. اگر از تورم شدید ریه رنج می‌برید، ممکن است در دم و به طور کلی مشکل در تنفس طبیعی داشته باشید. این وضعیت اغلب باعث درد مبهم و مداوم در ریه‌ها می‌شود. تورم ریه معمولاً در آمفیزم پیشرفته و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) رخ می‌دهد.

آتلکتازیس

آتلکتازی زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های هوایی در ریه‌ها فرو می‌ریزند یا آنطور که باید منبسط نمی‌شوند، به این معنی که دیگر قادر به پر شدن از هوا نیستند. اگر آتلکتازی تنها قسمت کوچکی از ریه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال، اگر بخش بزرگی از ریه را درگیر کند، می‌تواند باعث درد شدید و کوتاه مدت شود. این وضعیت اغلب نتیجه انسداد راه هوایی است.

کلام آخر

علل درد پشت در ریه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. از آسیب عضلانی، مانند انقباض، کشش یا پارگی در نتیجه تلاش فیزیکی بیش از حد تا بیماری‌های جدی مانند سرطان ریه. اگر درد مداوم باشد، مراجعه به پزشک ضروری است تا تشخیص دهد که علت چیست. با تشخیص سریع و درست می‌توانید در مدت زمان کمتر علائم خود را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call