مقالات

علائم سرطان ریه در زنان : نحوه تشخیص و علائم خطرناک آن!

14 دی 1401 194 بازدید 0 نظر

سرطان ریه تنها در مراحل پیشرفته‌تر باعث بروز علائمی مانند خلط خونی، تنگی نفس و کاهش وزن سریع می‌شود. البته در ابتدا، بسیاری از بیماران علائمی مانند سرفه و درد در قفسه سینه ندارند یا فقط علائم غیر اختصاصی را نشان می‌دهند. به همین دلیل است که سرطان ریه اغلب دیر تشخیص داده می‌شود. سرطان ریه (کارسینوم برونش)، در مراحل اولیه اغلب علائمی ندارد یا فقط علائم غیر اختصاصی ایجاد می‌کند. این علائم شامل، سرفه طولانی مدت است.  سایر علائم سرطان ریه در زنان را نیز نمی‌توان به وضوح به این بیماری نسبت داد. سرطان ریه در مراحل پیشرفته می‌تواند علائمی مانند کاهش وزن سریع، خلط خونی و مشکل در تنفس ایجاد کند. آنها اغلب توسط عفونت‌های همراه ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید : توضیحات دکتر کیانی درباره سرطان های ریه

 علائم سرطان ریه در زنان

سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه معمولاً از سلول‌های راه‌های هوایی تحتانی (نایژه‌ها) ایجاد می‌شود. بنابراین به آن کارسینوم برونش نیز می‌گویند. در مورد سرطان ریه، پزشکان در درجه اول بین یک نوع سلول کوچک و یک نوع سلول غیر کوچک تمایز قائل می‌شوند. کارسینوم‌های برونش سلول کوچک به سرعت رشد می‌کنند و اغلب متاستاز، یعنی تومورهای ثانویه در سایر اندام‌ها ایجاد می‌کنند سرطان ریه دومین سرطان شایع در مردان و سومین سرطان شایع در زنان است.

سرطان ریه چگونه خود را نشان می‌دهد؟

سرطان ریه به ندرت در مراحل اولیه علائم ایجاد می‌کند. علائم بیماری اغلب تنها زمانی ظاهر می‌شوند که بیماری قبلاً پیشرفت کرده باشد. بنابراین، تومورهای کوچک‌تر اغلب به ‌صورت تصادفی کشف می‌شوند، برای مثال زمانی که ریه‌ها به دلایل دیگر عکس‌برداری می‌شوند.

بهتر است بخوانید : علائم سرطان ریه در مراحل اولیه

علائم سرطان ریه در زنان

به طور کلی علائم سرطان ریه در زنان شامل سرفه ی خشک یا مرتب همراه با خلط و خون ، احساس درد در ناحیه قفسه سینه ، تنگی نفس کاهش وزن و خستگی غیر معمول و یا تغییر صدای بیمار هنگام صحبت کردن است . تنگی نفس، که به صورت مداوم و در هنگام فعالیت‌های روزمره مانند پله رفتن و یا پیاده‌روی طولانی مدت مشاهده می‌شود ، می تواند از شایع ترین علائم سرطان ریه در زنان باشد .

از دیگر علائم مهم و حائز اهمیت این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرفه مداوم همراه با خلط پس از سال‌ها مصرف دخانیات
 • سرفه مداوم که حتی پس از چند هفته بهبود نمی یابد و به طور ناگهانی تغییر می‌کند.
 • گرفتگی صدا مداوم
 • برونشیت یا سرماخوردگی که با وجود آنتی بیوتیک‌ها بهتر نمی‌شود.
 • تنگی نفس
 • درد مداوم قفسه سینه
 • عرق شبانه
 • تورم گردن یا صورت
 • بی اشتهایی یا کاهش وزن شدید
 • تب
 • کسالت و ضعف عمومی
 • علائم عصبی مانند سردرد، اختلالات بینایی، فلج
 • درد شدید

در صورت تجربه هر یک از این علائم، به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا با بررسی و در صورت لزوم، برای شما تشخیص دقیق و درمان مناسب ارائه شود.

بهتر است بخوانید : درمان سرطان ریه : تمامی راه های درمانی که وجود دارد!

علائم پیشرفته سرطان ریه 

اگر تنگی نفس ادامه یابد، بدن دیگر اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. پزشکان این کمبود مزمن اکسیژن را هیپوکسی مزمن (یا هیپوکسمی) می‌نامند. کمبود مزمن اکسیژن به مرور زمان در انگشتان قابل توجه می‌شود. علائم کمبود اکسیژن در انگشتان دست شامل:  ضخیم و متورم شدن انگشت، گرد شدن ناخن‌ها، خمیده شدن ناخن به بیرون می‌شود. این تغییرات عموماً نشانه این است که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. درد یکی از علائم مهم سرطان پیشرفته ریه است. به همین دلیل است که کمردرد می‌تواند با سرطان ریه رخ دهد. هنگامی که سلول‌های سرطانی به استخوان‌ها حمله می‌کنند (متاستازهای استخوانی)، بیماران دردی شبیه به آرتروز را گزارش می‌کنند. هنگامی که رشد سرطانی به مری فشار می‌آورد، مشکل در بلع (دیسفاژی) ایجاد می‌شود. در برخی بیماران، تومور ریه به عصب کنترل کننده حرکت تارهای صوتی (عصب عود کننده) فشار وارد می‌کند. این امر منجر به گرفتگی صدا می‌شود.

سرطان ریه می‌تواند باعث احتقان جریان بالایی شود. چون تومور ورید اجوف فوقانی را فشرده می‌کند، خون از رگ‌های وریدی در نیمه بالایی بدن دیگر نمی‌تواند بدون مانع به قلب جریان یابد.

 علائم سرطان ریه در زنان

علائم عصبی سرطان ریه در زنان

علائم عصبی سرطان ریه در زنان نشان می‌دهد که سلول‌های سرطانی به مغز حمله کرده و متاستاز داده‌اند. به همین دلیل بیماران از سردرد، اختلالات بینایی و تعادل یا فلج رنج می‌برند. گیجی و تشنج نیز ممکن است رخ دهد. برخی از بیماران نیز تغییراتی را در شخصیت خود نشان می‌دهند که توسط متاستازهای مغزی ایجاد می‌شود. تومور پانکواست شکل خاصی از کارسینوم برونش است. این تومور در راس ریه‌ها ایجاد می‌شود و از آنجا می‌تواند به ساختارهای خاصی تبدیل شود (یعنی به آنها نفوذ کند). در برخی از بیماران، گانگلیون استالاتوم رشد می‌کند. گانگلیون استالاتوم یک شبکه خاص از اعصاب است که در میان اندام‌های دیگر، عضلات داخل و اطراف چشم را کنترل می‌کند.

همچنین مطالعه کنید : درد پشت ریه‌ها نشانه چیست؟!

چگونه سرطان ریه را به موقع تشخیص دهیم؟

تشخیص کارسینوم برونش در مراحل اولیه بسیار دشوار است. چرا که تومور بعد از نشان دادن علائم حاد، قابل توجه می‌شود. به همین دلیل است که در صورت داشتن یک یا چند مورد از علائم بالا باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. هر فردی که برای مدت طولانی از سرفه رنج می‌برد، باید حتما آن را از نظر پزشکی بررسی کند (به خصوص اگر عوامل خطرزا مانند مصرف سیگار یا سن بالا وجود داشته باشد). سرفه مزمن و مقاوم به درمان یکی از شایع‌ترین علائم سرطان ریه است.

کلام آخر

تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه دشوار است. با این وجود، تعدادی از علائم وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده سرطان ریه باشد. بسته به محل و گسترش تومور در ریه‌ها، قفسه سینه و متاستازها در بدن، این موارد شامل سرفه‌های مداوم، تنگی نفس، خلط خونی، درد قفسه سینه یا کاهش وزن است. اگر این علائم و سایر علائمی که پیش‌تر بررسی کردیم را بیش از دو هفته دارید بهتر است با تیم درمانی خود در این مورد صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call