مقالات

علائم سرطان ریه در مراحل اولیه و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

8 اسفند 1401 139 بازدید 0 نظر

سرطان ریه می‌تواند از سلول‌های تشکیل‌دهنده برونش‌ها، برونشیول‌ها و آلوئول‌های ریوی ایجاد شود، یا می‌تواند محل متاستاز تومورهایی باشد که در سایر اندام‌ها ایجاد شده‌اند. نوع واحدی از سرطان ریه وجود ندارد، اما می‌تواند به اشکال مختلف (آدنوکارسینوما و میکروسیتوما) ظاهر شود. بسته به نوع تومور، محل و مرحله آن، علائم می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله، تمام علائم سرطان ریه در مرحله اولیه را بررسی می‌کنیم و تصویر واضحی از علائم سرطان ریه به دست می‌آوریم.

علائم سرطان ریه در مراحل اولیه

سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه بیماری است که از ریه‌ها منشأ می‌گیرد و باعث رشد کنترل نشده سلول‌های بدخیم، از آلوئول‌ها تا بافت‌های ریه می‌شود که عملکرد ریه‌ها را برای انتقال اکسیژن تنفس شده به جریان خون و تصفیه آن از دی اکسید کربن تولید شده به خطر می‌اندازد. مواد سرطان زا موجود در دود سیگار به سلول‌های پوشاننده آلوئول‌ها آسیب می‌رساند و بلافاصله بافت ریه را تخریب می‌کند. در ابتدا، بدن با تلاش برای ترمیم آسیب واکنش نشان می‌دهد، با افزایش مدت زمان و میزان قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر آسیب جبران ناپذیر به بافت ریه نیز افزایش می‌یابد. پس از تشکیل، توده سلول‌های سرطانی می‌تواند جریان هوا را مسدود کند یا باعث خونریزی شود.

علائم سرطان ریه چیست؟

در مراحل اولیه، سرطان ریه اغلب بدون علامت است. به همین دلیل، تشخیص زود هنگام معمولاً همراه با بررسی‌هایی که به دلایل دیگر انجام می‌شود، رخ می‌دهد. برای سرطان ریه علائم اولیه مشهود نیست. یکی از شایع‌ترین علائم سرطان ریه سرفه مداوم است که با گذشت زمان از بین نمی‌رود یا حتی بدتر می‌شود. در افراد سیگاری، به ویژه در معرض خطر ابتلا به این نوع تومور، این نوع سرفه را به راحتی دست کم گرفته می شود در صورتی که اغلب یکی از علائم اولیه سرطان ریه است.

در مراحل اولیه، زمانی که علائم سرطان ریه وجود دارد، تومور می‌تواند باعث گرفتگی صدا و تنگی نفس شود. در برخی موارد، ممکن است خون در خلط و درد قفسه سینه وجود داشته باشد که با سرفه یا نفس عمیق افزایش می‌یابد. سرطان ریه به ویژه با ذات‌الریه، برونشیت و سایر التهاب‌های دستگاه تنفسی مرتبط است که به‌طور مکرر رخ می‌دهند و تمایل دارند پس از درمان عود کنند.

علائم سرطان ریه در مراحل اولیه

علائم سرطان ریه در مرحله اولیه چیست؟

علائم سرطان ریه چیست؟ در زیر لیستی از علائم سرطان ریه آورده شده است که باید به عنوان زنگ خطر برای تشخیص زودهنگام به پزشک گزارش شود.

  • سرفه مداوم: تحریک‌پذیر یا کاتارال است که با وجود آنتی‌بیوتیک‌درمانی مناسب و استروئیدهای احتمالی، حداقل پس از سه هفته پس‌رونده نمی‌شود.
  • تغییرات در سرفه مزمن در افراد سیگاری شدید
  • خلط خون: مقدار کمی خون همراه با سرفه (اموپتیزی)، گاهی اوقات متناوب، اما در طول زمان پایدار است.
  • تنگی نفس (مشکلات تنفسی): به ویژه اگر هیچ آسیب شناسی کم و بیش شناخته شده دیگری وجود نداشته باشد که بتواند این علامت را توجیه کند، مانند آسیب شناسی‌های قلبی عروقی.
  • درد قفسه سینه: اغلب ثابت، اما متناوب و همراه با سرفه است.
  • کمبود اشتها، کاهش وزن ناخواسته، خستگی غیر قابل توضیح.

علائم سرطان ریه در مراحل پیشرفته

هنگامی که سرطان ریه به طور پیوسته به ساختارهای مجاور گسترش می‌یابد (پلورا که ریه‌ها، دیواره قفسه سینه و دیافراگم را می‌پوشاند)، از طریق مسیر لنفاوی به غدد لنفاوی یا از طریق جریان خون، متاستاز در سایر اندام‌ها و مکان‌ها ایجاد می‌شود. در این مرحله علائم نهایی سرطان ریه ظاهر می‌شود. بسته به ناحیه در معرض متاستاز، علائم خاصی ممکن است رخ دهد که به اندام آسیب دیده متصل است. متأسفانه این علائم متاستازهای ریوی هستند که در بیشتر موارد گزارش می‌شوند و امکان تشخیص را فراهم می‌کنند. متأسفانه تشخیص دیرهنگام شانس زنده ماندن بیمار را تا حد زیادی محدود می‌کند.

در صورت وجود متاستازها و علائم سرطان ریه، مراقبت‌های تسکینی مانند رادیوتراپی تسکین دهنده یا شیمی درمانی تسکین دهنده ممکن است برای کاهش علائم استفاده شود.

علل وعوامل خطری که باعث شروع سرطان ریه می‌شوند چیست؟

سیگار مهم‌ترین عامل خطر سرطان ریه است. هر چه عادت سیگار کشیدن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان ریه بیشتر می‌شود. خطر ابتلا به این نوع سرطان در افراد سیگاری ۱۴ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. در افرادی که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز می‌کشند به ۲۰ برابر می‌رسد. در حالی که سیگار عامل حدود ۸ مورد از هر ۱۰ سرطان ریه است؛ موارد باقی‌مانده به آلودگی هوا، درمان‌های رادیوتراپی و مواد سرطان زا شیمیایی نسبت داده می‌شود. اینها شامل قرار گرفتن در معرض آزبست، همچنین رادون، فلزات سنگین، تابش یونیزان و بنزن است. زمانی که سرطان ریه در محل کار به دنبال قرار گرفتن در معرض این عوامل ایجاد می‌شود، به آن مواجهه شغلی می‌گویند.

کلام آخر

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. حدود ۸۵ درصد موارد مربوط به سیگار کشیدن است. علائم ممکن است شامل سرفه، سفتی یا درد قفسه سینه، کاهش وزن و به ندرت هموپتیزی باشد. با این حال، بسیاری از بیماران در اولین تشخیص با بیماری متاستاتیک با علائم بالینی یا بدون آن مراجعه می‌کنند. تشخیص براساس اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن انجام می‌شود و با بیوپسی ریه تایید می‌شود. بسته به مرحله بیماری، درمان شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call