مقالات

آیا درد قفسه سینه خطرناک است؟!

18 مرداد 1402 32 بازدید 0 نظر

درد قفسه سینه می‌تواند به دلیل هر یک از سیستم‌های قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی و گوارشی ایجاد شود یا گاهی اوقات به دلایل روانی رخ دهد. به منظور تعیین علت درد قفسه سینه، کلیه اندام‌ها و بافت‌هایی که ممکن است باعث درد شوند باید تحت معاینه و فرآیند معاینه جامع قرار گیرند. اگرچه درد در قفسه سینه اغلب می‌تواند ساده و بی ضرر باشد، اما باید آن را جدی گرفت. زیرا دردی که در قفسه سینه ایجاد می‌شود.

آیا درد قفسه سینه خطرناک است

علت درد قفسه سینه چیست؟

احساس درد در قفسه سینه می‌تواند نشانه بسیاری از بیماری‌ها باشد. به خصوص بیماری‌های قلبی و ریوی از جمله علل درد قفسه سینه است که می‌تواند زندگی را تهدید کند. برخی از علل مربوط به قلب درد قفسه سینه عبارتند از:

  • حمله قلبی
  • آنژین صدری
  • تشریح آئورت
  • پریکاردیت
  • کاردیومیوپاتی

در ادامه به بررسی این عوامل پرداخته‌ایم.

حمله قلبی

حمله قلبی معمولاً به دلیل انسداد جریان خون از لخته خون به عضله قلب ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر سکته قلبی در اثر انسداد یکی از رگ‌هایی به نام «شریان کرونری» رخ می‌دهد که نیازهای خونی قلب را برطرف می‌کند. درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی معمولا بیش از ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و با احساس فشار، سوزش، سنگینی یا درد در قفسه سینه ظاهر می‌شود. درد قفسه سینه گاهی اوقات می‌تواند با تعریق همراه باشد.

آنژین صدری

آنژین اصطلاحی است که برای درد قفسه سینه ناشی از ضعیف شدن جریان خون به دلیل انسداد جزئی رگ‌های تامین کننده قلب استفاده می‌شود. این عارضه معمولاً به دلیل تجمع پلاک‌های آترواسکلروتیک در دیواره‌های داخلی شریان‌ها ایجاد می‌شود که خون را به ماهیچه‌های قلب می‌رسانند. این پلاک‌ها عروق را باریک می‌کنند و جریان خون را به قلب محدود می‌کنند، مخصوصاً در هنگام فعالیت.

اگرچه ویژگی درد آنژینی قلب شبیه به درد احساس شده در حمله قلبی است، اما عموماً شدت آن خفیف‌تر است و کوتاه‌تر طول می‌کشد. در حالی که درد آنژین می‌تواند با ورزش و وعده‌های غذایی سنگین ایجاد شود، معمولاً با استراحت تسکین می‌یابد. علاوه بر این، راه رفتن با شکم پر، راه رفتن در هوای سرد، راه رفتن در سربالایی و بالا رفتن از پله‌ها نیز باعث درد آنژین می‌شود. غم و اندوه و استرس نیز می‌تواند با ایجاد اسپاسم در عروق کرونر باعث درد آنژین شود.

تشریح آئورت

دیسکسیون آئورت به پارگی شریان اصلی که از قلب خارج می‌شود گفته می‌شود که آئورت نامیده می‌شود. دیسکسیون آئورت که با شروع ناگهانی درد شدید قفسه سینه خود را نشان می‌دهد، یک بیماری نادر اما بسیار جدی است که می‌تواند منجر به از دست دادن زندگی شود. فشار خون بالا مهم‌ترین علت پارگی آئورت است.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است. اغلب منجر به درد شدید قفسه سینه می‌شود که هنگام تنفس یا دراز کشیدن بدتر می‌شود.

کاردیومیوپاتی

بیماری‌هایی که در عضله قلب ایجاد می‌شوند، کاردیومیوپاتی نامیده می‌شوند. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می‌تواند باعث درد شدید قفسه سینه شود که در حین ورزش رخ می‌دهد.

میوکاردیت

میوکاردیت، یعنی التهاب عضله قلب، زمانی رخ می‌دهد که ویروس‌ها یا باکتری‌ها وارد سلول‌های عضله قلب شده و تکثیر شده و آن ناحیه را از بین می‌برند. میوکاردیت در بیمارانی که با درد قفسه سینه مراجعه می‌کنند و سطح تروپونین بالایی دارند اما عروق قلب طبیعی دارند مشکوک است.

آیا درد قفسه سینه خطرناک است

علل گوارشی درد قفسه سینه

درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از اختلالات دستگاه گوارش از جمله: احساس سوزش دردناک در قفسه سینه، مشکل در بلع و مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس باشد. در ادامه به بررسی این موارد پرداخته‌ایم.

احساس سوزش دردناک در قفسه سینه

رفلاکس ناشی از برگشت اسید معده باعث سوزش و درد در قفسه سینه می‌شود. سوزش همراه با درد در قفسه سینه که به دلیل مشکلات سیستم گوارشی مانند ریفلاکس ایجاد می‌شود، به ویژه در هنگام دراز کشیدن بعد از غذا رخ می‌دهد.

مشکل در بلع

مشکل در بلع ابتدا در مایعات شروع می‌شود و سپس در جامدات به طور فزاینده‌ای ادامه می‌یابد.

مشکلات کیسه صفرا یا پانکراس

افراد مبتلا به پانکراتیت ممکن است از درد شکمی که به قفسه سینه تابش می‌کند شکایت داشته باشند.

علل ریوی درد قفسه سینه

بسیاری از بیماری‌های ریوی می‌توانند باعث درد قفسه سینه شوند از جمله:

در ادامه به بررسی کامل این موارد پرداخته‌ایم.

آمبولی ریه

آمبولی ریه انسداد ناگهانی شریان ریوی است. انسداد ناگهانی شریان‌های ریوی معمولاً به دلیل ورود لخته خون به ریه از ورید پا ایجاد می‌شود.

پلوریت

اگر غشایی که ریه‌های شما را می‌پوشاند ملتهب شود، می‌تواند باعث درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه شود.

پنوموتوراکس

به فروپاشی ریه‌ها در نتیجه نشت هوا از ریه‌ها و تجمع در حفره قفسه سینه گفته می‌شود. درد قفسه سینه می‌تواند به طور ناگهانی شروع شود و تا ساعت‌ها ادامه یابد. تنگی نفس نیز ممکن است همراه با درد قفسه سینه باشد.

سل

تکثیر باکتری سل در ریه‌ها می‌تواند علائمی مانند سرفه، خلط خونی یا درد در قفسه سینه ایجاد کند.

ذات‌الریه

عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه نیز می‌توانند باعث درد قفسه سینه شوند که به‌صورت تیز یا کوبنده است.

فشار خون ریوی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که فشار خون بالا در شریان‌هایی که خون را به ریه‌ها می‌رسانند، وجود دارد که می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود.

آیا درد قفسه سینه خطرناک است؟!

درد قفسه سینه که همراه با علائم زیر همراه باشد ممکن است نشانه یک وضعیت خطرناک باشد:

  • احساس سوزش، پر بودن، فشار یا سفتی در ناحیه قفسه سینه.
  • دردی که به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو سرایت می‌کند.
  • درد ناگهانی و شدید در قفسه سینه که با تنگی نفس همراه است، به‌خصوص پس از مدت طولانی عدم تحرک.
  • علائمی مانند گیجی، کبودی، تنفس سریع، حالت تهوع یا استفراغ، سرگیجه و تعریق بیش از حد.
  • ضربان قلب بسیار کند یا فشار خون خیلی پایین.

در صورتی که با اینگونه علائم مواجه شدید، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید. این نشانه‌ها ممکن است نشانه یک حمله قلبی باشند و نیاز به اقدامات فوری و درمانی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call