مقالات

علت آب آوردن ریه در افراد مسن

3 خرداد 1402 97 بازدید 0 نظر

 آب آوردن ریه در افراد مسن نه تنها یک بیماری جدی است که به عنوان ادم ریوی نیز شناخته می‌شود. این مشکل شامل تجمع آب در بخش‌هایی از ریه است که نباید در آنجا هیچ آبی جمع شود، مانند آلوئول‌ها و بینابینی‌های ریوی. این ساختار‌ها در تبادلات گازی بین ارگانیسم و خارج با یکدیگر همکاری می‌کنند. آن‌ها دی اکسید کربن تولید شده با تنفس را از بین می‌برند و اکسیژن را برای توزیع آن در تمام بافت‌ها ذخیره می‌کنند.
وجود آب در ریه‌ها از تبادلات تنفسی جلوگیری می‌کند و کل ارگانیسم را در معرض عواقب جدی قرار می‌دهد. افراد مسن ممکن است نسبت به افراد جوان بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل باشند، زیرا برخی از شرایط که منجر به ادم ریوی می‌شود با افزایش سن افراد شایع‌تر می‌شوند. بنابراین بیایید با جزئیات بیشتر علت آب آوردن ریه در افراد مسن، درمان‌های احتمالی و علائمی را که نباید دست کم گرفت، بررسی کنیم.

علت آب آوردن ریه در افراد مسن

علت آب آوردن ریه در افراد مسن

برخی از شرایطی که می‌توانند باعث تجمع مایع در ریه‌ها شوند، می‌توانند در هر سنی حتی در افراد جوان‌تر رخ دهند. این مورد، برای مثال، ضربه به قفسه سینه، استنشاق مواد سمی یا فشار خون ریوی به دلیل صعود بیش از حد سریع در کوه‌های مرتفع است. به همین دلیل، به خصوص در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر، همیشه به یاد داشته باشید که برخی از اقدامات احتیاطی خاص را در طول صعود رعایت کنید تا امکان سازگاری کافی را فراهم کنید و از صعود‌های بیش از حد سریع خودداری کنید.

با این حال، افراد مسن بیشتر از افراد جوان در معرض تجمع آب در ریه‌ها هستند. این عمدتاً به دلیل بیماری‌های قلبی یا گردش خون مانند حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری اکتسابی قلبی است که می‌تواند باعث ادم ریوی شود و در افراد بالای ۶۵ سال شایع است.

به همین دلیل، ادم ریوی در افراد مسن اتفاق نادری نیست. پس از یک سن خاص، در واقع، پیری طبیعی بافت‌ها (که آن‌ها را مستعد ابتلا به برخی آسیب‌شناسی‌ها می‌کند.) همچنین می‌تواند با عادات بدی مانند سبک زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن، رژیم غذایی پرکالری همپوشانی داشته باشد که بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

بیش‌تر بخوانید: آب آوردن ریه چیست؟

علائم و عواقب احتمالی آب آوردن ریه در افراد مسن چیست؟

مهم است که برخی از علائمی را که مشخصه وجود مایع در ریه‌های سالمندان است و گاهی اوقات می‌تواند با تظاهرات پیری طبیعی اشتباه گرفته شود، دست کم نگیرید. به ویژه باید به ادم حاد ریوی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان فوری دارد، توجه زیادی کرد. اگر با درمان صحیح مداخله نکنید، ادم ریوی می‌تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد، یعنی: ظرفیت تنفس می‌تواند به تدریج دشوارتر شود و به خطر بیفتد و زندگی را به خطر بیاندازد.

علائم اصلی ادم مزمن ریه، عبارتند از:

 • مشکل تنفسی؛ هم زمانی که فرد فعالیت بدنی انجام می‌دهد (حتی سبک) که او را مجبور به توقف می‌کند و هم زمانی که دراز کشیده است، ظاهر می‌شود.
 • ارتوپنه؛ اگر در هنگام دراز کشیدن مشکل تنفسی ایجاد شود، به آن ارتوپنه می‌گویند. این معمولاً نشانه یک وضعیت ادم جدی‌تر است. ارتوپنه می‌تواند با سرفه همراه باشد و با نشستن برطرف می‌شود، انگار می‌خواهید از رختخواب بلند شوید اما بدون بلند شدن.
 • مشکلات تنفسی در طول شب؛ در شدیدترین موارد، مشکلات تنفسی به نام “تنفس شبانه حمله ای” ممکن است در طول شب ظاهر شود. به طور کلی آن‌ها نشانه پیشرفت جدی‌تری از ادم ریوی هستند، به طوری که افراد مسن حتی در حالت نشسته نیز تسکین نمی‌یابند.
 • سرفه؛ تشکیل مایع در ریه‌ها اغلب باعث سرفه می‌شود، گاهی اوقات حتی با ترشح خون به دلیل پارگی مویرگ‌های آلوئول‌ها و برونش‌ها.
 • رنگ غیر طبیعی پوست؛ به دلیل اکسیژن‌رسانی ناکافی و تجمع دی اکسید کربن در بافت‌ها، پوست تمایل به رنگ پریدگی دارد و می‌تواند رنگ مایل به آبی به خصوص در اندام‌ها به خود بگیرد.
 • در اشکال ادم ریوی قلبی، درد قفسه سینه، افزایش فشار خون، نبض نامنظم ممکن است ظاهر شود.

اما در مورد ادم حاد ریوی، تظاهرات زیر ممکن است ظاهر شود:

 • شروع ناگهانی دشواری در تنفس، که اگر فرد حالت عمودی به خود بگیرد، تسکین می‌یابد.
 • سرفه با انتشار احتمالی کف مایل به صورتی، به دلیل پارگی مویرگ‌های ریه.
 • خس خس سینه 
 • ضعف
 • تعریق شدید
 • پوست سرد
 • احساس اضطراب بسیار
ادم ریوی در سالمندان

ادم ریوی در سالمندان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص ادم ریوی پس از معاینه پزشكی كامل صورت می‌گیرد كه در آن علاوه بر معاینه قفسه سینه بیمار، بررسی علائم و آسیب‌شناسی‌های همراه انجام می‌شود. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به عنوان مثال:

تجزیه و تحلیل خون: به ویژه، تجزیه و تحلیل گاز خون مفید است، یک نمونه خون وریدی به شما امکان می‌دهد که سطح اکسیژن خون را کشف کنید. سپس آزمایش خون برای غلظت پپتید ناتریورتیک نوع B، که نشان دهنده بیماری قلبی است و همچنین برای شمارش خون، کراتینین، نیتروژن اوره خون، آنزیم‌های عملکرد کبد انجام می‌شود.

آزمایشات ابزاری: برای مطالعه آناتومی و عملکرد قلب و ریه‌ها استفاده می‌شود. به طور خاص، الکتروکاردیوگرام، رادیوگرافی قفسه سینه، اکوکاردیوگرافی را می‌توان برای تجسم ساختار قلب در حین فعالیت انقباضی انجام داد، در حالی که کاتتریزاسیون قلبی برای ارزیابی فشار بطن چپ مفید است.

ادم ریوی در سالمندان چگونه درمان می‌شود؟

ادم ریه یک بیماری جدی است، اما اگر علائم را دست کم نگیرید، تشخیص به موقع انجام شود و مشکل با درمان مناسب درمان شود که با توجه به جدی بودن این وضعیت در بیمارستان انجام می‌شود، بهبودی امکان‌پذیر است.

درمان شامل رسیدگی به علتی است که منجر به پیدایش مایع در ریه‌های سالمندان می‌شود (مانند ذات‌الریه، بیماری قلبی، آریتمی). در این بین، کنترل ادم ریوی و کاهش آن برای بازیابی توانایی تنفس ضروری خواهد بود.

برای مداخله در آب آوردن ریه معمولاً از موارد زیر استفاده می‌شود:

 • روش‌های پزشکی که از عملکرد ریه پشتیبانی می‌کنند، برای مثال با تزریق اکسیژن با ماسک روی دهان یا بینی، یا با انجام تهویه مکانیکی با لوله‌گذاری تراشه یا استفاده از سیستم CPAP، یک کلاه ایمنی شفاف برای رساندن اکسیژن خالص.
 • تجویز دارو‌ها (مانند دیورتیک‌ها و دارو‌های ضد فشار خون) برای کاهش بار خون بر روی قلب. علاوه بر این، می‌توان از موادی برای کاهش ناراحتی‌های تنفسی، دارو‌های ضد آریتمی و تمام مواردی که پزشک بر اساس هر مورد ضروری بداند، استفاده کرد.
 • در این بین، بیمار برای مقابله با احتباس آب از رژیم غذایی با کاهش مصرف املاح و مایعات پیروی می‌کند و برای نظارت بر وضعیت ریه تحت بررسی‌های رادیوگرافی قرار می‌گیرد.
 • از سوی دیگر، پلورال افیوژن در خفیف‌ترین موارد با اکسیژن درمانی و دارو‌های ادرارآور درمان می‌شود، در حالی که برای اشکال جدی‌تر از توراسنتز استفاده می‌شود که مایع را با زهکشی خارج می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call