مقالات

لوبکتومی ریه در چه مواردی و چگونه انجام می‌شود؟

28 مرداد 1402 50 بازدید 1 نظر

ریه از سه لوب مجزا در سمت راست و دو لوب مجزا در سمت چپ تشکیل شده است. هر یک از لوب‌های تشکیل دهنده ریه ممکن است به دلیل عفونت، سرطان یا دلایل دیگر آسیب ببیند. در چنین مواردی که بر عملکرد تنفسی فرد تأثیر منفی می‌گذارد، ممکن است نیاز به برداشتن لوب مشکل‌دار با جراحی به نام لوبکتومی باشد.

زمانی که توسط تیم های مجرب در زمینه جراحی لوبکتومی انجام شود، به عنوان یک روش ایمن تعریف می‌‌شود که می‌تواند با روش‌های بسته مانند VATS و جراحی باز انجام شود. برای جراحی لوبکتومی ریه ابتدا باید بررسی شود که آیا ظرفیت تنفسی بیمار مناسب است یا خیر و در صورت وجود سایر بیماری‌ها باید کنترل شوند.

لوبکتومی ریه

لوبکتومی ریه چیست؟

لوبکتومی ریه برداشتن هر یک از لوب‌های تشکیل دهنده بافت ریه با جراحی است لوبکتومی ممکن است زمانی انجام شود که مشکلی تنها در یک قسمت از ریه مشاهده شود. لوب آسیب دیده برداشته می‌شود و بافت سالم ریه باقی مانده می‌تواند به طور طبیعی عمل کند. پس از جراحی، بدن برای جبران عدم وجود لوب برداشته شده سازگار می‌شود. بافت سالم ریه باقی مانده برای پر کردن فضا منبسط می‌شود و سایر بخش‌های ریه وظیفه لوب برداشته شده را بر عهده می‌گیرند.

لوبکتومی در چه مواردی انجام می‌شود؟ چرا لوبکتومی انجام می‌شود؟

لوبکتومی زمانی انجام می‌شود که هر یک از لوب‌های تشکیل‌دهنده ریه به دلیل عفونت یا دلایل دیگر آسیب دیده باشد یا زمانی که در یک لوب به دلیل بیماری سرطان ریه درگیری رخ می‌دهد. علاوه بر این، لوبکتومی را می‌توان در مواردی انجام داد که کیسه‌های هوایی بزرگی وجود دارد که کار نمی‌کنند و مانع از کارکرد بافت سالم ریه می‌شوند.

چه بیماری‌هایی با لوبکتومی درمان می‌شوند؟

بیماری‌های قفسه سینه و ریه که با لوبکتومی قابل درمان هستند را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • سل (TB)
 • آبسه ریه
 • آمفیزم
 • تومور خوش خیم
 • سرطان ریه
 • عفونت قارچی

در ادامه هریک از بیماری‌های فوق را بررسی می‌کنیم.

سل (TB)

سل یک عفونت باکتریایی مداوم (مزمن) که معمولاً ریه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آبسه ریه

ناحیه‌ای از چرک که می‌تواند در ریه ایجاد شود. اگر آبسه با داروهای آنتی بیوتیک بهبود نیافت، ممکن است نیاز به برداشتن آن باشد.

آمفیزم

آمفیزم ریوی یک بیماری مزمن ناشی از تجزیه الیاف الاستیک در ریه‌ها است و در نتیجه تشکیل کیسه‌های هوایی است. این امر باعث می‌شود که سایر کیسه‌های ریه‌ها دست نخورده حرکت بمانند در حالی که کیسه‌های هوایی جدید فعالیت می‌کنند.

تومور خوش خیم

این یک رشد غیر سرطانی است. می‌تواند بر رگ‌های خونی اصلی فشار وارد کند و بر عملکرد سایر اندام‌ها تأثیر بگذارد.

سرطان ریه

سرطان ریه یک تومور بدخیم است که می‌تواند از راه‌های هوایی اصلی (نایژه‌ها) منتهی به ریه‌ها منشاء بگیرد. علاوه بر این، این یک تومور بدخیم است که می‌تواند از هر سلولی که ریه و پلور را تشکیل می‌دهد منشاء بگیرد. اگر درمان نشود، می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند.

عفونت قارچی

زمانی که مقاومت بدن مختل شود، قارچ‌ها می‌توانند باعث عفونت در ریه‌ها شوند. آنها ضایعات حفره‌ای در بافت ریه ایجاد می‌کنند.

لوبکتومی ریه

لوبکتومی ریه چگونه انجام می‌شود؟

عمل لوبکتومی ریه را می‌توان با روش‌های باز و بسته انجام داد. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها پرداخته‌‌ایم.

لوبکتومی ریه باز

لوبکتومی باز با یک برش در کنار قفسه سینه انجام می‌شود. لوب ریه از طریق این برش برداشته می‌شود. لوبکتومی باز نیز توراکوتومی نامیده می‌شود. جراحی باز از طریق یک برش ۷-۲۰ سانتی متری انجام می‌شود که با توجه به محل تومور، اندازه آن، گسترش آن به سایر اندام‌ها و ترجیح جراح باز می‌شود. بیشتر برش‌ها می‌توانند از قسمت تحتانی پشت تیغه شانه تا زیر بغل امتداد داشته باشند.

پس از اینکه جراح قفسه سینه عمل را از طریق برش انجام داد، یک لوله زهکشی در محل جراحی قرار می‌گیرد تا مایع و هوای باقی مانده در حفره قفسه سینه تخلیه شود. اگرچه این لوله‌ها معمولاً در روز دوم جراحی برداشته می‌شوند، اما تا زمانی که هیچ حباب هوا در لوله وجود نداشته باشد، نگه داشته می‌شوند. در حالی که توراکوتومی، یعنی جراحی باز، به طور متوسط ​​بین ۱.۵ ساعت تا ۴ ساعت طول می‌کشد، مدت بستری بیماران بین ۲ تا ۷ روز است.

لوبکتومی بسته

لوبکتومی بسته را می‌توان با دو تکنیک مختلف انجام داد. VATS (Video Assisted Thoracoscopic Surgery) و RATS (روبات جراحی توراکوسکوپی با کمک ربات).

VATS (جراحی توراکوسکوپی با کمک ویدئو) لوبکتومی

روش VATS که در روش جراحی کم تهاجمی گنجانده شده است، از طریق برش‌های کوچک روی قفسه سینه انجام می‌شود. در این روش که بدون بریدن دنده‌ها اعمال می‌شود، یک لوله نازک و سخت، دوربین مخصوص و وسایل کوچک دیگر از طریق ۲ تا ۴ برش سه سانتی متری روی دیواره قفسه سینه وارد می‌شود.

جراح که داخل قفسه سینه را با کمک دوربین مخصوص مشاهده می‌کند، لوب مشکل دار ریه را از این طریق خارج می‌کند. مجدداً در این روش یک لوله زهکشی برای جلوگیری از باقی ماندن هوا و مایع در حفره قفسه سینه قرار داده می‌شود.

جراحی توراکوسکوپی به کمک ربات

جراحی رباتیک که ویژگی‌های مشابهی با VATS دارد، یکی دیگر از روش‌های کم تهاجمی است. در این جراحی عمل با ربات انجام می‌شود. جراحی توراکوسکوپی با کمک رباتیک از طریق برش‌های کوچک یک اینچی بین دنده‌های بیمار انجام می‌شود. باز هم در این جراحی نیازی به بریدن دنده‌ها نیست.

یک دوربین با وضوح بالا در یکی از برش‌های باز شده قرار می گیرد و نمای بزرگ و دقیقی از داخل قفسه سینه ارائه می‌دهد. جراح با کمک یک بازوی کنترلی به نام جوی استیک بازوهای ربات را هدایت می‌کند، این عمل را انجام می‌دهد. این روش جراحی می‌تواند به از بین بردن تومورهای صعب العبور کمک کند.

خطرات لوبکتومی ریه چیست؟

زمانی که لوبکتومی مطابق با انتخاب و اندیکاسیون بیمار انجام شود، معمولاً خطری ندارد. با این حال، به طور کلی، خطرات و عوارض احتمالی جراحی لوبکتومی را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • نشت هوای مداوم ممکن است در ریه‌ها رخ دهد که بیش از ۷ روز طول بکشد.
 • لخته‌های خون می‌توانند در پاها ایجاد شوند.
 • ممکن است آریتمی قلبی رخ دهد.
 • آسیب‌های عصبی که می‌تواند بر دیافراگم یا تارهای صوتی تاثیر بگذارد ممکن است رخ دهد.
 • عفونت ممکن است رخ دهد.
 • مایع ممکن است در فضای بین ریه و دیواره داخلی قفسه سینه جمع شود (افیوژن پلور).

این خطرات ممکن است بسته به سلامت عمومی بیمار و سایر عوامل متفاوت باشد.

عباس بندانی

درود بر شما مقاله بسیار خوب و کاربردی است وباعث بالا رفتن اطلاعات بیمار از بیماریش می‌شود. عرض خسته نباشید دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call