خدمات

سرطان‌ها و ندول‌های ریه چیست؟ آنچه باید بدانید!

7 آذر 1401 281 بازدید 3 نظر

مبحثی که در این بخش به آن می‌پدازیم، بررسی سرطان‌ها و ندول‌های ریه است. این خبر که شما یک ندول یا ضایعه در ریه خود دارید می‌تواند ترسناک باشد. بسیاری از مردم بلافاصله فکر می‌کنند که این سرطان است، اگرچه ضایعات می‌توانند به دلیل انواع بیماری‌های غیرسرطانی ایجاد شوند. گاهی اوقات ندول‌های ریه در طول غربالگری سرطان یا به طور تصادفی هنگامی که سی‌تی‌اسکن یا اشعه ایکس قفسه سینه به دلیل دیگری گرفته می‌شود، کشف می‌شوند.

به بیمارانی که تحت غربالگری سرطان قرار می‌گیرند، گفته می‌شود که چه اقدامات بعدی باید انجام شود. بیماران اورژانس یا بیمارستانی که به دلایل دیگر سی تی اسکن انجام داده‌اند ممکن است تماسی دریافت کنند که ضایعه ریه دارند. اغلب افراد ممکن است ندانند که در مرحله بعد چه کاری انجام دهند.

برخی از بیماران به پزشک عمومی می‌کنند. با این حال، تشخیص فوری اینکه کدام ندول بدخیم است و کدام غیر بدخیم مشکل است. به همین دلیل است که انجام معاینه در یک مرکز انکولوژی منطقی است. به هر بیمار تیمی از پزشکان چند رشته‌ای یا همان کمسیون پزشکی اختصاص داده می‌شود که شامل یک انکولوژیست پزشکی، متخصص ریه، جراح قفسه سینه، کادر پرستاری و پاتولوژیست است.

سرطان و ندول ریه بدخیم

ندول ریوی چیست؟

ندول ریوی یا ندول ریه، یک تشکیل غیرطبیعی است، معمولاً جدا شده، با ظاهری گرد یا بیضی شکل که منشأ آن در پارانشیم ریه‌ها است و می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد.

گره‌های ریوی معمولاً ساختار‌های کوچکی هستند. به عنوان یک قاعده، در واقع، قطر آن‌ها زیر ۳ سانتی‌متر باقی می‌ماند.

رابطه سرطان‌ها و ندول‌های ریه بدخیم

ندول‌های بدخیم ریوی همیشه نتیجه فرآیند‌های تومور بدخیم هستند. در واقع، آن‌ها می‌توانند نشان دهنده شروع اشکال سرطانی مانند آدنوکارسینوم ریوی، لنفوم ریوی، کارسینوئید ریه یا سارکوم ریوی، یا نتیجه رسیدن متاستاز‌ها به ریه از یک تومور بدخیم که در جا‌های دیگر ایجاد می‌شود، باشند.

بیشتر بخوانید: ندول ریه چه زمانی خطرناک می شود ؟

تشخیص سرطان‌ها و ندول‌های ریه

معمولاً ابتدا سی تی اسکن انجام می‌شود و در صورت نیاز معاینه دیگر، بیوپسی یا جراحی انجام می‌شود. در بیشتر موارد برای تأیید تشخیص نیاز به بیوپسی است. همچنین لازم است بدانید که آیا ندول از اولین سی تی اسکن تغییر کرده است یا خیر. اگر تومور بدخیم باشد، نوع و مشخصات ژنتیکی آن برای تجویز درمان ارزیابی می‌شود.

اینکه آیا سرطان ریه تظاهرات جدیدی است یا پیامد سرطان دیگری باید ارزیابی شود، زیرا درمان سرطان ریه با سرطانی که از مناطق دیگر به ریه‌ها گسترش یافته است متفاوت است.

تفاوت‌های اصلی ندول خوش خیم ریوی و ندول بدخیم ریوی

برای تشخیص ندول‌های خوش خیم ریوی از ندول‌های بدخیم ریوی عبارت‌اند از:

ابعاد

قطر ندول‌های خوش خیم ریوی به ندرت بیش از ۳ سانتی‌متر است. از طرف دیگر ندول‌های بدخیم ریوی تقریباً همیشه قطری بیشتر از ۳ سانتی‌متر دارند.

سرعت رشد

گره‌های خوش خیم ریه بسیار آهسته رشد می‌کنند. از طرف دیگر ندول‌های بدخیم ریوی می‌توانند اندازه خود را در کمتر از ۳۰ روز دو برابر کنند.

فراوانی ظاهر

ندول‌های خوش خیم ریوی به طور قابل توجهی (و خوشبختانه) شایع‌تر از ندول‌های بدخیم ریوی هستند.

عواقب بر عملکرد ریه گره‌های خوش خیم ریوی به ندرت بر عملکرد ریه تأثیر می‌گذارند، در حالی که ندول‌های بدخیم ریوی به طور چشمگیری بر آن تأثیر می‌گذارند.

به طور خلاصه، در مقایسه با ندول‌های بدخیم ریوی، ندول‌های خوش‌خیم ریوی کوچک‌تر هستند، بسیار آهسته رشد می‌کنند، اکثر تشخیص‌های ندول ریوی را مشخص می‌کنند و به ندرت عملکرد ریه را به خطر میاندازند.

توضیح در مورد نامگذاری گره‌های بزرگ ریوی: گره‌های ریوی با قطر بزرگتر از ۳ سانتی‌متر به طور صحیح‌تر توده‌های ریوی نامیده می‌شوند.

تشخیص سرطان‌ها و ندول‌های ریه

گام بعدی پس از شناسایی ندول ریوی چیست؟

این عمل این است که بلافاصله پس از تشخیص ندول ریوی، تمام بررسی‌های تشخیصی که برای تعیین علت تشکیل ناهنجار و ماهیت آن مفید است، آغاز می‌شود.

لیست بررسی‌های تشخیصی مورد بحث قطعاً شامل تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و معاینه رادیولوژی دوم مدتی پس از اول است، و در شرایط خاص، می‌تواند شامل PET و بیوپسی ریه نیز باشد.

در زمینه ندول ریوی، شرح حال و معاینه فیزیکی دو جنبه را روشن می‌کند:

اگر بیمار از علائمی رنج می‌برد یا در گذشته از علائمی رنج می‌برد که ممکن است به نوعی به یکی از علل احتمالی ندول ریوی مرتبط باشد (مثلاً: سابقه اخیر تب، تعریق شبانه، خستگی و غیره می‌تواند پیامد این بیماری باشد. عفونت پایدار از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ).

اگر بیمار در هر گروهی قرار می‌گیرد که در معرض خطر ندول‌های بدخیم ریوی است (مثلاً سیگاری است، مسن است و غیره).

معاینه دوم رادیولوژی برای چیست؟

یک معاینه رادیولوژیک دوم قفسه سینه که مدتی پس از اولین آزمایش انجام می‌شود (مثلاً یک ماه) برای بررسی اینکه آیا گره ریوی بزرگ شده یا ظاهر خود را تغییر داده است، استفاده می‌شود.

بیوپسی ریه چگونه انجام می‌شود؟

در حال حاضر، پزشکان بسیار آموزش دیده برونکوسکوپی را انجام می‌دهند که می‌تواند تشخیص زودتر و دقیق‌تری از ندول‌های ریه را ارائه دهد. به خصوص اگر کوچک باشند و یا در مکان‌های صعب العبور واقع شوند. کنترل‌کننده دستی برای هدایت یک آندوسکوپ کوچک و انعطاف‌پذیر به داخل ریه با استفاده از ناوبری رایانه‌ای استفاده می‌شود.

پزشکان به طور مداوم ریه‌ها را در طول این عمل که بر اساس مدل‌های سه‌بعدی ریه‌های بیمار است، نظارت می‌کنند. نمونه‌های بافت ریز از گره‌ها گرفته می‌شود. گره‌های لنفاوی نیز در نظر گرفته می‌شوند. کل فرآیند معمولاً حدود ۴-۶ ساعت طول می‌کشد و خود برونکوسکوپی کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

نتایج بیوپسی معمولاً در عرض ۳ تا ۵ روز آماده می‌شود و در این مدت پاتولوژیست‌ها به دقت بافت‌ها را آماده و معاینه می‌کنند تا تشخیص دقیقی داشته باشند.

علل احتمالی ندول‌های خوش خیم ریوی

نودل‌های خوش خیم ریه می‌توانند در نتیجه هر یک از دلایل زیر ایجاد شوند:

۱. عفونت‌های باکتریایی ناشی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ( سل ) یا مایکوباکتریوم آویوم داخل سلولی و عفونت‌های قارچی ناشی از آسپرژیلوس (آسپرگیلوزیس)، هیستوپلاسما کپسولاتوم (هیستوپلاسموز)، کوکسیدیوئید‌ها( کوکسیدیومیکوزیس)، کریپتوکوکوس کریپتوکوکوفورمانس ( کریپتوکوکوس نئوکوفرمانس).

۲. ندول‌های ریه مرتبط با عفونت‌های فوق نمونه‌هایی از گرانولوم هستند. گرانولوم یک خوشه سلولی است که به دنبال a ظاهر می‌شود فرآیند التهابی با هدف جداسازی موادی که برای بدن خارجی محسوب می‌شوند.

۳. شرایط غیر عفونی، مانند سارکوئیدوز، گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت، و آرتریت روماتوئید؛

۴. تومور‌های خوش خیم از نوع فیبروم، هامارتوم، نوروفیبروم یا بلاستوما.

ندول ریوی

درمان ندول ریه

درمان ندول ریوی بسته به خوش خیم یا بدخیم بودن شکل‌گیری متفاوت است. برای ندول‌های خوش‌خیم ریوی، هیچ درمان خاصی پیش‌بینی نمی‌شود، بلکه فقط مدیریت شرایط محرک (به وضوح، زمانی که هنوز در حال انجام است) پیش‌بینی می‌شود.

ندول خوش خیم ریوی معمولاً تحت عمل جراحی یا سایر درمان‌های پزشکی که مستقیماً روی آن تأثیر می‌گذارد، قرار نمی‌گیرد.

تنها نشانه پزشکی موجود در چنین شرایطی، درمان شرایط محرک است. از طرف دیگر، برای ندول‌های بدخیم ریوی، لازم است که برای برداشتن تشکیلات غیرعادی، از طریق جراحی اقدام شود.

تکنیک‌های جراحی برای برداشتن ندول بدخیم ریوی

در حال حاضر، تکنیک‌های مختلفی برای برداشتن ندول بدخیم ریوی وجود دارد. در میان این تکنیک‌ها، آن‌ها شایسته ذکر هستند:

توراکوتومی

این یک عمل جراحی باز (بنابراین تهاجمی) است که شامل برش قفسه سینه و برداشتن بخشی از ریه است که ندول ریوی روی آن قرار دارد.

توراکوسکوپی به کمک ویدئو

این یک روش کم تهاجمی است که بر اساس برداشتن ندول ریوی، ابزاری به نام توراکوسکوپ به داخل حفره قفسه سینه وارد می‌شود. توراکوسکوپی بر اساس همان اصول آرتروسکوپی (برش‌های کوچک، استفاده از ابزار لوله‌ای مجهز به دوربین و غیره) است.

پیش‌بینی رابطه سرطان‌ها و ندول‌های ریه

پیش آگهی ( شانس درمان) ندول ریوی به ماهیت تشکیل بستگی دارد. برای ندول‌های خوش خیم ریه، پیش آگهی مثبت است. با این حال، در ندول‌های بدخیم ریوی، خطر غیر قابل اغماض وجود دارد که می‌تواند کشنده باشد و یا تبدیل به سرطان ریه شود. برای کاهش خطر ظهور یک ندول بدخیم ریوی بسیار مهم است که سیگار نکشید.

ناصری امین

باسلام ندول های ریوی با یددرمانی ازبین میرود یانه خوش خیم یلا بدخیم فرق میکنه یا نه

علی

سلام ندول 6mm ریه را چگونه از بین ببریم؟

    ادمین سایت

    سلام نیاز به بررسی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call