مقالات

آیا فیبروز ریه خطرناک است؟

13 بهمن 1401 187 بازدید 0 نظر

فیبروز ریه یک بیماری پیچیده سیستم ریوی است.  در مورد این سؤال که آیا فیبروز ریه خطرناک است باید گفت:

بدون درمان لازم، می‌تواند منجر به ناتوانی، نارسایی قلبی ثانویه و حتی ایست قلبی شود. فیبروز می‌تواند تغییراتی را در سیستم ریوی ایجاد کند که قابل‌اصلاح نیست. گفتن اینکه فیبروز ریوی در یک فرد خاص چگونه پیش خواهد رفت تقریباً غیرممکن است. هر چه فرد دیرتر به دنبال درمان باشد، وضعیت ریه بدتر خواهد شد و این روند بهبود را پیچیده می‌کند. در ادامه در کنار ما باشید تا به طور کامل این موضوع را توضیح دهیم.

علائم خطرناک فیبروز ریوی

انواع و اشکال بیماری فیبروز ریه

دو نوع فیبروز ریه وجود دارد:

 • فیبروز ریوی ایدیوپاتیک – علامت اصلی عدم توانایی در تعیین علت بیماری است.
 • فیبروز بینابینی – علل و عوامل ایجاد آن را می‌توان تعیین کرد.

فیبروز ریه می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • یک و دوطرفه
 • کانونی – قسمت ناچیزی آسیب‌دیده است.
 • total که کل ساختار را در برمی‌گیرد.

همچنین مراحل فرایند را تشخیص دهید:

 • پنوموفیبروز ریه – تکثیر بافت‌های همبند، متناوب با بافتی که تغییر نکرده است.
 • پنوموسکلروز – جایگزینی خشن مکان‌های فردی بافت ریه با مهروموم سیکاتریسیال.
 • سیروز ریه – جایگزینی ۱۰۰٪ قسمت بافت با آسیب همزمان به برونش‌ها، عروق سیستم ریوی.

فیبروز ریوی در انواع مختلف برای سلامت انسان خطرناک است؛ بنابراین در صورت کوچک‌ترین نگرانی توصیه می‌شود با متخصصین مشورت کنید.

آیا فیبروز ریه خطرناک است؟

تا به امروز، هیچ روش واحدی وجود ندارد که ۱۰۰% در درمان فیبروز ریوی مؤثر باشد؛ بنابراین، وظیفه اصلی پزشکان تعیین علل توسعه بیماری و متوقف کردن اثرات آنها است.

کارشناسان مدرن در این زمینه به موفقیت‌هایی دست‌یافته‌اند. این امر باعث توقف افزایش و گسترش بافت فیبری شد. به‌خصوص اگر بیماری به دلیل التهاب یا فرایندهای خودایمنی ایجاد شود.

درمان فیبروز ریوی شامل چند مرحله است:

 • باید از پیشروی بیماری جلوگیری کرد. برای انجام این کار، ممکن است لازم باشد نوع فعالیت، محل کار را تغییر دهید تا از اثرات مضر گردوغبار یا مواد حساسیت‌زا خلاص شوید.
 • در ابتدا باید به درمان مستقیم یک بیماری عفونی یا خودایمنی که باعث فیبروز ریوی شده است، بپردازیم.
 • باید دارو مصرف کنید و تمرینات تنفسی منظم را انجام دهید. این کار عملکرد تنفسی را بهبود می‌بخشد.
 • انجام اکسیژن درمانی به عنوان یک قاعده، توسط متخصصان بسیار ماهر انجام می‌شود.
 • اگر ریه‌های یک فرد جوان آسیب‌دیده باشد، می‌توان از پیوند ریه استفاده کرد. همچنین می‌توان ناحیه محدودی از جای زخم را با خطرات عفونت از طریق جراحی برداشت.
 • رژیم غذایی فرد مبتلا به این بیماری باید کامل باشد، شامل سبزیجات، میوه‌ها، پروتئین‌ها، لبنیات. پزشکان توصیه می‌کنند که رژیم غذایی خود را فقط با غذاهای حاوی پروتئین تکمیل کنید. علاوه بر این، کارشناسان توصیه می‌کنند که مواد غذایی در روز را به دوزهای مساوی تقسیم کنید.
 • سیگار را ترک کنید. حتی بی‌ضررترین سیگارکشیدن غیرفعال نیز می‌تواند باعث فیبروز ریوی شود.
 • توصیه می‌شود استرس‌های مختلف را از زندگی خود حذف کنید، به طور منظم روی تنفس خودکار کنید. اگر اقدامی انجام نشود، عواقب فیبروز ریوی ناراحت‌کننده خواهد بود.
آیا فیبروز ریوی خطرناک است؟

پیشگیری از فیبروز ریوی

اگر می‌خواهید ریه‌هایتان سالم باشد، باید چند قانون ساده را دنبال کنید. اصلی‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • استفاده از تجهیزات ویژه برای محافظت از سیستم ریوی هنگام کار در صنایع خطرناک.
 • حذف عادات بد مثل سیگارکشیدن.
 • اگر مشکوک به بیماری هستید به‌موقع با پزشک مشورت کنید.
 • به طور مداوم وضعیت سیستم تنفسی را هنگام انجام اقدامات تشخیصی، درمانی و استفاده از داروها کنترل کنید.

قوانین فوق به شما این امکان را می‌دهد که از فیبروز ریوی و سایر انواع این بیماری محافظت کنید.

سایر نکاتی که باید در مورد فیبروز ریوی بدانید:

علائم اولیه شامل سرفه خشک مزمن است و با پیشرفت آن، تنگی نفس با تلاش آشکار می‌شود. این می‌تواند منجر به کاهش تحمل ورزش و ترویج یک سبک زندگی بی‌تحرک شود. این حالت طولانی‌مدت عدم فعالیت عضلانی منجر به بی‌حالی می‌شود که باعث می‌شود بیمار راحت‌تر خسته شود و با فعالیت‌های مشابه دچار تنگی نفس شود.

فیبروز ریوی برای هر فرد متفاوت است!

هر فردی که فیبروز ریوی تشخیص داده می‌شود تجربه منحصربه‌فردی از این بیماری دارد. برخی از افراد برای سال‌ها در وضعیت پایدار باقی می‌مانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم و سلامت کلی را به سرعت بدتر کنند. اگرچه هیچ کس نمی‌تواند پیش آگهی فرد را به طور قطعی پیش‌بینی کند، شما می‌توانید با حفظ یک سبک زندگی سالم و همکاری نزدیک با تیم پزشکی خود به خود کمک کنید.

افراد مبتلا به فیبروز ریوی چقدر عمر می‌کنند؟

با فیبروز ریوی، میزان اکسیژن خون کاهش می‌یابد و فرد از کمبود هوا رنج می برد. تنگی نفس، سرفه مزمن. با گذشت زمان، درجه فیبروز ریوی بدتر می‌شود. توقف کامل پیشرفت بیماری یا معکوس کردن روند غیرممکن است. فیزیوتراپی می‌تواند به تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

آیا با فیبروز ریوی باعث  ناتوانی می‌شود؟

در مراحل پیشرفته، در نتیجه بازسازی فیبری ریه‌ها، ایجاد نارسایی تنفسی پیش‌رونده مشاهده می‌شود. گروه ناتوانی فیبروز ریوی IB را می‌توان به دلیل وجود بیماری‌های تنفسی که با نارسایی مداوم ریوی درجه ۳ و نارسایی گردش خون همراه است، اختصاص داد. اطلاعات دقیق‌تر را می‌توان در مشاوره با متخصص ریه به دست آورد .

آیا می‌توانم با فیبروز ریوی ورزش کنم؟

هنگام تشخیص فیبروز ریوی، متأسفانه ورزش حرفه‌ای باید کنار گذاشته شود. ورزش متوسط ​​مجاز است، که ممکن است شامل ورزش‌های آماتور، پیاده‌روی در فضای باز، ورزش درمانی ، تمرینات تنفسی، اسکی، شنا باشد. از مزایای ویژه ورزش درمانی برای کودکانی است که از بیماری‌های دستگاه تنفسی رنج می برند.

آیا می‌توانم با فیبروز ریوی کار کنم؟

با فیبروز ریوی، کار در کارگاه‌های تولیدی که در آن انتشار مواد مضر ثبت می‌شود، گردوغبار بیش از حد ممنوع است. می‌توانید طی مشاوره با متخصص ریه با لیست کامل حرفه‌های موجود آشنا شوید.

رژیم غذایی برای فیبروز ریوی چیست؟

برای ترمیم سلول‌های بافت آسیب‌دیده، تغذیه برای فیبروز ریوی باید شامل غلات، شیرینی‌های بدون مخمر، سبزیجات نشاسته‌ای، کلم، گوشت بدون چربی، میوه‌های غیر اسیدی و میوه‌های خشک، عسل، محصولات لبنی کم‌چرب و ماهی کم‌چرب باشد. یک رژیم غذایی جامع به ایجاد یک متخصص تغذیه حرفه‌ای کمک می‌کند.

چه مدت با فیبروز ریوی  زنده می‌مانیم؟

امید به زندگی افراد مبتلا به فیبروز ریوی بسیار متفاوت است. قبل از ظهور داروهایی که شکل‌گیری اسکارها را کند می‌کنند، حدود نیمی از بیماران پس از تشخیص “فیبروز ریوی” کمتر از ۳ سال زندگی می‌کردند و از هر ۵ نفر یک نفر بیشتر از ۵ سال عمر می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات

پرستاری در منزل

مهـــردرمـــان

call