مقالات

سی تی اسکن ریه به چه منظور استفاده می‌شود؟ و چگونه است؟

27 اسفند 1401 100 بازدید 0 نظر

سی تی اسکن ریه یک معاینه اشعه ایکس است که به شما امکان می‌دهد پارانشیم (بافت خاص یک اندام با ساختار فشرده مانند کبد و ریه‌ها) و عروق بزرگ موجود در قفسه سینه را مشاهده کنید. این کار را می‌توان با ماده کنتراست یا بدون آن انجام داد. کنتراست مایعی است که به شما امکان می‌دهد تصاویر دقیق‌تری به دست آورید.

سی تی اسکن چگونه انجام می‌شود؟

در طول سی تی اسکن ریه، بیمار روی تخت قرار می‌گیرد و بعد وارد یک لوله اشعه ایکس می‌شود. برای به دست آوردن سی تی اسکن دقیق، بیمار باید در طول معاینه که حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد، بی حرکت بماند. سپس اطلاعات جمع آوری شده در طول اسکن ریه توسط یک کامپیوتر پردازش می‌شود.

سی تی اسکن ریه

سی تی اسکن ریه چه موقع انجام می‌شود؟

سی تی اسکن قفسه سینه یا ریه زمانی انجام می‌شود که بخواهید وجود یا ماهیت بیماری‌هایی را که با اشعه ایکس ساده قابل مشاهده نیستند، بررسی کنید. این تصویر برداری معمولاً در موارد زیر توصیه می‌شود:

 • شرایط التهابی (مانند آسم)
 • برونشیت که به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهد.
 • بیماری‌های عفونی ریه مانند ذات الریه، برونشپنومونی، جنب و سل
 • بیماری‌های خود ایمنی ریه
 • ضایعات ریوی ناشی از تومور
 • پلورال افیوژن
 • مطالعه عروق بزرگ مانند شریان‌های ریوی، آئورت و قوس آئورت
 • مروری بر بیماری‌های قلبی عروقی
 • بررسی شریان‌های ریوی

آمادگی برای CT ریه

قبل از سی تی اسکن، اگر قرار باشد با ماده حاجب این اتفاق بی‌افتد، بیمار باید ۶ ساعت ناشتا از غذاهای جامد باشد و فقط آب طبیعی بنوشد. علاوه بر این، آزمایش خون برای تأیید عملکرد کلیه‌ها و کبد انجام می‌شود. همچنین باید برخی از درمان‌های دارویی مانند درمان‌هایی که با فشار خون بالا مقابله می‌کنند را به حالت تعلیق درآورد.

سی تی اسکن ریه چه چیزی را می‌تواند نشان دهد؟

سرطان ریه معمولاً تا زمانی که به مرحله ۳ یا ۴ برسد، شناسایی نمی‌شود. این به این دلیل است که علائم بسیار کمی در ارتباط با این بیماری تا زمانی که به سطح پیشرفته برسد وجود دارد. سی تی اسکن تصاویری از قفسه سینه شما به رادیولوژیست‌ها و پزشکان ارائه می‌دهد. تصویربرداری سی تی با کیفیت بالا می‌تواند موارد زیر را نشان دهد:

 • توده‌ها
 • ضایعات
 • انسدادها
 • عفونت‌ها
 • التهاب
 • ندول‌های ریوی
 • مجموعه‌ای از بافت غیر طبیعی ریه
 • تومورها

همه این موارد می‌تواند نشانه اولیه سرطان ریه یا نشانه‌ای از وجود سرطان ریه باشد. وقتی زود تشخیص داده شود، شانس بسیار بیشتری برای درمان موفقیت آمیز سرطان ریه دارید. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، بسیاری از افراد برای رد هر گونه مشکل، سی تی اسکن ریه را انتخاب می‌کنند. اگر در معرض خطر بالای سرطان ریه هستید، باید غربالگری زودهنگام را در نظر بگیرید تا در مورد سلامتی خود فعال‌تر باشید و هر چه زودتر ناهنجاری‌ها را تشخیص دهید.

سی تی اسکن ریه

افراد در طول CT ریه چه حسی خواهند داشت؟

این معاینه هیچ نوع دردی ایجاد نمی‌کند (به جز در مورد استفاده از ماده حاجب که در آن احساس گرما را می‌توان تجربه کرد) و بیمار فقط صدای عملکرد دستگاه را می‌شنود.

خطرات سی تی اسکن چیست؟

سی تی اسکن یک آزمایش سریع است. مهم‌ترین خطر سی تی اسکن قرار گرفتن در معرض اشعه است. اگر پزشک شما سی تی اسکن با ماده حاجب را تجویز کرده است، اگر به ید یا کنتراست IV حساسیت دارید، به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است قبل از اسکن نیاز به مصرف دارو داشته باشید. این نوع سی تی اسکن می‌تواند بر عملکرد کلیه شما تأثیر بگذارد، بنابراین پزشک قبل از برنامه ریزی آزمایش، آزمایش خون را بررسی می‌کند.

اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود. اگر در حال شیردهی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. بپرسید که آیا باید شیر مادر را پمپاژ و ذخیره کنید تا بعد از عمل استفاده کنید یا خیر. اگر از رنگ کنتراست استفاده می‌شود، خطر واکنش آلرژیک به رنگ وجود دارد. درصورتی‌که تا به حال به هر رنگ کنتراست واکنش نشان داده‌اید یا اگر مشکل کلیوی داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

چنانچه نارسایی کلیه یا سایر مشکلات کلیوی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در برخی موارد، رنگ کنتراست می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بیمار مشکلات کلیوی زمینه‌ای یا کم آبی داشته باشد. همچنین اگر داروی دیابت به نام متفورمین را همراه با ماده حاجب مصرف کنید، در معرض خطر ابتلا به اسیدوز متابولیک هستید. این وضعیتی است که در آن شما یک تغییر ناامن در pH خون دارید. افراد مبتلا به بیماری کلیوی بیشتر در معرض آسیب کلیه پس از قرار گرفتن در معرض ماده حاجب هستند.

بیشتر مطالعه کنید: انواع تست‌های پیشرفته ریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call