مقالات

درمان عفونت ریه : روش‌های درمانی

31 خرداد 1402 70 بازدید 0 نظر

پنومونی یکی از مهم‌ترین گروه‌ها در عفونت‌های ریوی است. پنومونی طبق تعریف، عفونت بافت ریه است. عامل اصلی این عفونت میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها هستند. با این حال، علاوه بر عفونت، مواد خارجی مانند اسید یا بقایای مواد غذایی می‌توانند باعث عفونت ریه شوند. پنومونی پنجمین عامل مرگ و میر در کشور ما است. عفونت ریه یک بیماری دستگاه تنفسی تحتانی است که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. باکتری‌ها یا ویروس‌هایی که در ریه‌ها جمع شده و تکثیر می‌شوند باعث این بیماری می‌شوند. التهاب در کبد رخ می‌دهد و مشکلات تنفسی در فرد شروع می‌شود. پس از اینکه فرد احساس ناراحتی کرد، تب، درد قفسه سینه، سرفه به دلیل عفونت دیده می‌شود. ما در این مقاله به بررسی درمان عفونت ریه پرداخته‌ایم. تا آخر این مقاله همراه ما بمانید.

اگر یک بیماری ویروسی شدید وجود نداشته باشد، علائم به مرور زمان بهبود می‌یابند. اما در برخی موارد، ناراحتی با پیشرفت بدتر می‌شود. در این صورت حتی ممکن است فرد در بیمارستان بستری شود. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ممکن است توسط متخصص معاینه شوند.

درمان عفونت ریه

علت عفونت ریه چیست؟

در افرادی که عفونت ریه دارند، باکتری در ریه‌ها مستقر می‌شوند و در آنجا به پیشرفت خود ادامه می‌دهند. در فصل زمستان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها، عفونت ریه است. میزان شیوع این بیماری نیز بسیار بالاست. از طریق سرفه به اطرافیان منتقل می‌شود. معلق بودن میکروبی که باعث این بیماری می‌شود برای مدت معینی در هوا باعث افزایش میزان آلودگی می‌شود.

علائم عفونت ریه چیست؟

پنومونی یک بیماری است که با شروع حاد سرفه مشخص می‌شود. برخی علائم همراه با عفونت‌ریه وجود دارد. می‌توانیم این علائم را به صورت زیر فهرست کنیم:

  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس و خلط خونی
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • گلو درد
  • درد عضلانی
  • معده درد
  • اسهال

سرفه یک یافته بالینی است که در تعریف عفونت ریه نباید از آن غافل شد. علاوه بر این، یافته‌های غیر معمول مانند تب، لرز و اختلالات گوارشی باید در مورد عفونت ریه هشدار داده شود و فرد باید به یک مرکز پزشکی مراجعه کند.

عفونت ریه چگونه درمان می‌شود؟

پیشرفت عفونت‌ریه به این معنی است که فرد نمی‌تواند نفس بکشد. این وضعیتی است که در آن اکسیژن نمی‌تواند وارد بدن شود. اگر عفونت پیشرفت کند، گاز اکسیژن نمی‌تواند وارد بدن شود. در غیاب اکسیژن، تولید انرژی در ریه‌ها متوقف یا کند می‌شود، به این معنی که فرد در مدت طولانی در اثر خفگی می‌میرد. هورمون‌های موجود در بدن که با عفونت پیشرونده مبارزه می‌کنند، در صورتی که با درمان آنتی‌بیوتیکی درمان نشود، اندام‌ها را نیز از بین می‌برند.

درمان عفونت ریه با آنتی‌بیوتیک

مهم‌ترین درمان‌ عفونت ریه، درمان آنتی‌بیوتیکی است که علیه عامل آن انجام می‌شود. برای این منظور، مهم است که هوای آلوده تنفس نکنید. باید به بهداشت دست‌ها، پیشگیری از عفونت‌های دهان، بینی و واکسیناسیون توجه شود. تشخیص و درمان به موقع، زندگی را نجات می‌دهد. برای بهترین نتیجه، درمان‌ عفونت ریه باید ظرف ۴-۸ ساعت شروع شود. درمان آنتی بیوتیکی با در نظر گرفتن شرایط احتمالی از لحظه تشخیص شروع می‌شود. سپس با توجه به نمونه‌های خلط و خون گرفته شده، آنتی بیوتیک مناسب به بیمار داده می‌شود.

مهم‌ترین نکته در اینجا شروع زودهنگام درمان آنتی بیوتیکی است. علاوه بر این، داروهای خلط آور، اسپری‌های استنشاقی، نوشیدن آب فراوان و قرار گرفتن در محیطی با هوای پاک، تغذیه مناسب، استراحت در بستر از دیگر عواملی هستند که در درمان عفونت‌ریه مفید هستند.

درمان عفونت ریه

سایر راهکارهای درمان‌ عفونت ریه چیست؟

عفونت‌ریه به طور معمول با تجویز داروها و اقدامات پزشکی قابل درمان است. در ادامه، چندین راه کار معمول برای درمان عفونت ریه را بررسی می‌کنیم:

ضد ویروس‌ها

در صورتی که عفونت‌ریه ویروسی باشد، ضدویروس‌ها ممکن است توسط پزشک تجویز شوند. برخی از عفونت‌های ریوی ویروسی مانند آنفلوآنزا ممکن است نیاز به درمان خاص داشته باشند.

آنتی‌قارچ‌ها

در صورتی که عفونت ریه قارچی باشد، ممکن است آنتی‌قارچ‌ها برای درمان تجویز شوند. عفونت‌های قارچی ریه معمولاً در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف یا کسانی که دارای شرایط اساسی مانند دیابت یا سرطان هستند، رخ می‌دهد.

استراحت

استراحت به جهت استراحت ریه و بهبود بخشیدن به فرایند التیام می‌تواند مفید باشد. با استراحت کافی، ریه‌ها می‌توانند به طور بهتری عمل کنند و عفونت را بهبود بخشند.

مصرف مایعات بیشتر

مصرف مایعات بیشتر به جهت ترقیق کردن مخاط و تسهیل خروج آن می‌تواند بهبود بخشی در درمان‌عفونت ریه داشته باشد. آب، آب‌نبات‌ها و سوپ‌ها برای مصرف مایعات مفید هستند.

استفاده از محلول‌های آبی و نمکی

استفاده از محلول‌های آبی و نمکی مانند محلول سولین برای شستشوی بینی و گلو می‌تواند به تمیزی مسیرهای تنفسی و کاهش التهاب و عفونت کمک کند.

درمان عوارض

در صورتی که عفونت ریه همراه با عوارضی مانند تب، سرفه، درد قفسه سینه و غیره است، درمان عوارض نیز مهم است. برخی از داروها مانند ضدتب، ضدسرفه و ضد دردها ممکن است توسط پزشک تجویز شوند.

همواره بهترین راه درمانی برای عفونت ریه را با مشورت پزشک خود تعیین کنید، زیرا پزشک شما باید بر اساس شدت و نوع عفونت ریه، تاریخچه پزشکی شما و عوامل دیگر، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call