مقالات

نبولایزر تراپی

15 اسفند 1401 162 بازدید 1 نظر

 نبولایزر تراپی روشی است که در آن مایع دارو به یک گاز مناسب (آئروسل) تبدیل می‌شود که به اعماق ریه‌ها نفوذ می‌کند، جایی که دارو بیشترین تاثیرگذاری را دارد. اگر برای شما یا فرزندتان دارو‌های مایع برای استنشاق تجویز شده است، از نبولایزر استفاده خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با نبولایز تراپی در این بخش همراه ما باشید.

مشکلات تنفسی

مزایای نبولایزر تراپی

چه سرما خوردگی داشته باشید، چه عفونت سینوسی یا یک بیماری مزمن ، استنشاق محلول‌های نمکی یا دارو در نبولایزر بسیار مؤثر است.
یکی دیگر از مزایای نبولایزر تراپی این است که چه سالمند باشید چه کودک یا حتی سرماخورده باشید، نیازی نیست برای نبولایزر به شدت نفس بکشید یا مهارت‌های هماهنگی خاصی برای دم داشته باشید.

ملایم، طبیعی و مؤثر

قرن هاست که مشخص شده است که هوای نمکی مانند هوای دریا اثر مفید و آرام بخشی بر دستگاه تنفسی ما دارد. این کار ، تمیز کردن طبیعی راه‌های هوایی را تحریک می‌کند و در نتیجه به شل شدن مخاط در بینی و ریه‌ها کمک می‌کند. به لطف دستگاه‌های استنشاق مدرن و محلول‌های نمکی برای استنشاق، می‌توانید اثرات مفید هوای دریا را به خانه بیاورید. علاوه بر این، مخلوط دارو یا محلول نمکی (محلول حامل) نیز با مشورت پزشک به طور مؤثر قابل استنشاق است.

مزیت استنشاق مرطوب چیست ؟

برای استنشاق با نبولایزر‌ها به مقدار زیادی قدرت استنشاق یا مهارت خاصی نیاز ندارید. افراد دارای محدودیت حرکتی دست یا افراد مسن می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. این بدان معنی است که دستگاه استنشاق فقط برای استنشاق باید روشن شود تا آئروسل استنشاق شود.

با نبولایزر تراپی می‌توان تنفس آرام را آموخت

برای اینکه محلول‌های نمکی یا دارو‌ها به ریه‌ها برسند، باید تا حد امکان آرام نفس بکشید. اما در واقع تنفس آرام به چه معناست؟ چگونه بفهمم که درست نفس می‌کشم؟ با نبولایزر تراپی شما نیازی به نگرانی در مورد آن ندارید. وقتی خیلی سریع استنشاق می‌کنید با مسدود کردن نبولایزر بازخورد قابل اعتمادی به شما می‌دهد. اگر متوجه این انسداد شدید، کمی آهسته‌تر نفس بکشید. 

استنشاق به علاوه فیزیوتراپی

سیستم‌های نبولایزر تراپی همچنین به شما کمک می‌کند تا نفس بکشید. مانند فیزیوتراپی، حتی می‌توانید مخاطی را که در برونش‌ها گیر کرده است، شل کنید. نبولایزر اجازه می‌دهد تا مقادیر بیشتری از دارو در طول مرحله استنشاق وارد راه‌های هوایی محیطی شما شود. سرفه راحت‌تر می‌شود و هوای بیشتری از ریه‌ها خارج می‌شود. 

داروی نبولایزر تراپی

انواع نبولایزر تراپی

سه نوع نبولایزر وجود دارد: نبولایزر غشایی، نبولایزر اولتراسونیک و نبولایزر جت.

نبولایزر غشایی

غشای ارتعاشی دارو را از سوراخ‌های میکروسکوپی غشاء می‌کشد و آئروسل ایجاد می‌کند.

نبولایزر اولتراسونیک

امواج مافوق صوت از یک بدنه آب عبور می‌کنند و باعث می‌شوند انرژی از دارو نفوذ کند و آئروسل ایجاد کند. آنها برای همه داروهایی که معمولاً تجویز می شوند مناسب نیستند.

نبولایزر جت

نبولایزر بخشی از سیستم است که دارو را به یک آئروسل خوب تبدیل می‌کند. کمپرسور جریان هوا را به نبولایزر هدایت می‌کند تا بتواند آئروسل را ایجاد کند. نبولایزرهای جت بسیار کارآمد هستند و می‌توان از آنها برای نبولایز کردن رایج‌ترین داروهای تنفسی تجویز شده استفاده کرد.

نکات مهم در نبولایزر تراپی 

 • در هنگام نبولایزر تراپی، طبق دستور پزشک به طور منظم استنشاق کنید. برخی از دارو‌ها باید در فواصل زمانی مشخص استنشاق شوند. فرکانس با طول مدت اثر دارو تعیین می‌شود.
 • در صورت امکان، هنگام دم از یک صندلی سفت (صندلی آشپزخانه یا مشابه) استفاده کنید تا بتوانید صاف بنشینید.
 • شانه‌های خود را به عقب و سینه خود را به جلو بکشید. این وضعیت به ذرات اجازه می‌دهد تا راحت‌تر وارد ریه‌ها شوند.
 • دستگاه را در یک مکان دائمی در خانه خود قرار دهید.
 • قبل از هر بار استنشاق یا پر کردن، دستان خود را بشویید.
 • قبل از هر بار استنشاق ظرف دارو را با مقدار مورد نیاز محلول استنشاقی پر کنید.
 • آرام و یکنواخت نفس بکشید.
 • پس از دم، نفس خود را برای چند (۳-۱۰) ثانیه حبس کنید. گرد و غبار دارو باید بتواند روی غشای مخاطی فرو رود.
 • با آرامش و به طور عادی نفس خود را بیرون دهید.
 • استنشاق سریع باعث سرگیجه خواهد شد. به طور موقت نفس خود را حبس کنید یا بدون دم به آرامی نفس بکشید. سرگیجه به سرعت از بین می‌رود و می‌توانید به دم ادامه دهید.
 • ترشحات سرفه شده زیاد را قورت ندهید، بلکه آن را سرفه کرده و تنها پس از آن بیشتر استنشاق کنید.
 • دستگاه (ظرف دارو و پیش قطعه) را به طور مرتب طبق مشخصات سازنده تمیز کنید.
 • یک برچسب شروع استنشاق روی محفظه دارو بنویسید. بنابراین می‌دانید چه زمانی باید تعویض شود.
نبولایزر تراپی برای بیماری تنفسی

عملکرد ریه و رطوبت با نبولایزر تراپی

یک انسداد موجود تأثیر قابل توجهی بر عمق نفوذ و مقدار ماده رسوب‌شده دارد. علاوه بر این، می‌دانیم که در راه‌های هوایی ملتهب مزمن، انسداد در بخش‌های مختلف برونش‌ها دیده می‌شود. این کار منجر به هوای آونگی می‌شود که به نوبه خود به این معنی است که برخی از بخش‌های دستگاه تنفسی را می‌توان به خوبی با مواد در دسترس قرار داد، در حالی که دسترسی به برخی دیگر دشوار است. البته جریان دم، عمق تنفس و سرعت تنفس و همچنین رطوبت نیز بر رسوب تأثیر می‌گذارد.

همچنین مطالعه کنید : انسداد مزمن ریه چیست ؟

نبولایزر تراپی مناسب

 یک پیش نیاز برای درمان موفقیت‌آمیز استنشاقی این است که دستگاه بتواند دارو را نبولیزه کند و اندازه ذرات به اندازه کافی کوچک باشد. متأسفانه امروزه دستگاه‌های استنشاق الکتریکی هنوز در دسترس هستند که فقط قادر به تولید بخار آب هستند، یعنی دارو در محفظه محلول باقی می‌ماند یا هیچ غبار دارویی قابل استفاده درمانی تولید نمی‌شود.

استنشاق صحیح

استنشاق آهسته و عمیق زمانی بهینه است که غبار دارویی تا حد امکان وارد برونش‌ها یا همان نایژه‌ها شود. مکث هنگام تنفس در پایان دم ، به ذرات دارو زمان می‌دهد تا روی مخاط بنشینند. سپس به آرامی و به طور کامل بازدم کنید. استنشاق خیلی سریع منجر به سرگیجه می‌شود. نبولایزر‌هایی در دسترس هستند که در آن‌ها یک سیستم کنترلی تعبیه شده در سر نبولایزر به یادگیری سرعت صحیح و مؤثر استنشاق کمک می‌کند. اگر خیلی سریع استنشاق کنید، یک مقاومت خفیف احساس خواهید کرد.

تمیز کردن، مراقبت و تعویض قطعات نبولایزر

خود دستگاه‌ها تقریباً غیرقابل تخریب هستند. با این حال، قطعات نبولایزر باید پس از هر بار استنشاق به درستی تمیز، ضد عفونی و خشک شوند. دستورالعمل سازنده برای نگهداری و تعویض قطعات خاص باید رعایت شود. 

ناشناس

من هم وقتی که ۶سالم بود سرفه خیلی میکردم رفتم دکتر برام بخور تنفسی دوست مثل اکسیژن فرقی ندارد برای من ماسک اکسیژن را زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call