مقالات

خطرات عفونت ریه: انواع و علائم آن!

27 فروردین 1403 13 بازدید 0 نظر

زمانی که باکتری، ویروس و یا قارچ در ریه‌ها تجمع پیدا کنند سبب عفونت آن می‌شوند. احتمال ایجاد این عارضه در افراد با سیستم ایمنی ضعیف بیشتر بوده و می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری بر سلامت داشته باشد. در نتیجه لازم است با آگاهی از نشانه‌های اولیه‌ به درمان بپردازید تا خطرات عفونت ریه را به حداقل برسانید.

خطرات عفونت ریه

انواع عفونت ریه

عفونت ریه می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. به طور کلی حضور عوامل خارجی در ریه، مانند ویروس و باکتری سبب التهاب و عفونت آن خواهند شد. این عوامل سبب می‌شوند که عفونت در رنج وسیعی از ملایم تا شدید بروز کند و همچنین در مناطق مختلفی از شش‌ها مانند کیسه‌های هوا، تشکیل شود.

ذات‌الریه

یکی از متداول‌ترین انواع عفونت‌های ریوی ذات‌الریه است. در این بیماری کیسه‌های هوایی در یک یا دو ریه درگیر می‌شوند. عفونت در شش‌ها همراه با تجمع مایعات بوده و سبب ایجاد اختلال در تنفس می‌شود.

آنفولانزا

این عارضه که خود انواع مختلف A ، B و C را دارد یک بیماری واگیردار بوده و توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود. شدت انتقال آنفولانزا بین انسان، حیوانات و پرندگان در هر یک از انواع آن متفاوت است. این بیماری باعث تب، ضعف و بی‌حالی شده و حتی در مواردی می‌تواند به مرگ منتهی شود.    

برونشیت

به التهاب و عفونت نایژه‌ها برونشیت گفته می‌شود. نایژه گذرگاه هوایی شش‌ها هستند که از غضروف و غده‌های مخاطی تشکیل شده‌اند. از اصلی‌ترین عوامل ابتلا به برونشیت می‌توان به تنفس هوای آلوده و استعمال دخانیات اشاره کرد.

سل

این بیماری در اثر باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس به وجود می‌آید. سل در گذشته عامل مرگ بسیاری از مردم دنیا بوده است. اگرچه امروزه این بیماری تحت کنترل است؛ اما باید توجه کنید که عدم تشخیص و درمان به‌موقع آن می‌تواند خطرآفرین باشد.

ویروس کرونا

کرونا دربرگیرنده انواع مختلفی از ویروس‌ها بوده و با اعداد متفاوتی نام‌گذاری می‌شوند. این عارضه عموماً از حیوانات به انسان منتقل می‌شود و به راحتی می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این ویروس سبب التهاب ریه می‌شود و پس از آن می‌تواند دیگر قسمت‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد و حتی باعث مرگ شود.

آیا عفونت ریه خطرناک است؟

ممکن است در وهله اول عفونت ریه مانند دیگر بیماری‌های معمول ساده به نظر آید؛ اما باید بدانید که عدم آگاهی از خطرات عفونت ریه می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای افراد در هر سن و سال داشته باشد. ‌برای مثال عفونت در اثر ذات‌الریه می‌تواند سبب التهاب و از دست دادن سیستم تنفسی شود. سل از جمله بیماری‌های ریوی کشنده است که علاوه بر ریه می‌تواند دیگر اندام‌های بدن را نیز درگیر کند. همچنین باید توجه داشت که بسیاری از بیماری‌های ریوی از افراد دیگر منتقل می‌شوند در نتیجه رعایت بهداشت فردی و آگاهی از فاکتورهای اثرگذار ضروری خواهد بود.  

تب شدید به علت عفونت ریه

نشانه‌های عفونت ریه که باید آن را جدی بگیرید!

جهت تشخیص و درمان به‌موقع بیماری‌های ریوی لازم است به علائم آن‌ها آگاه باشید. این مورد کمک می‌کند که در صورت مشاهده نشانه‌ها در فرد دیگر، با او تماس مستقیم نداشته باشید و سلامت خود را تضمین نمایید.

سرفه همراه با مخاط غلیظ

یکی از راه‌های خروج عفونت از شش‌ها سرفه است. در صورتی که این مورد به طور غیرطبیعی اتفاق افتد و یا برای مدت طولانی ادامه‌دار باشد لازم است جهت به حداقل رساندن خطرات عفونت ریه به پزشک مراجعه نمایید. مخاط خارج شده می‌تواند به رنگ زرد و یا خاکستری بوده و یا با خون همراه باشد.

درد شدید قفسه سینه

به طور معمول درد ناشی از عفونت ریوی به صورت تند و سوزن‌سوزن شدن است. این درد به هنگام سرفه و یا تنفس عمیق وخیم‌تر خواهد شد. همچنین ممکن است آن را در کمر خود احساس نمایید.

تب

یکی از راه‌های مقابله با عفونت افزایش دمای بدن یا همان تب است. دمای معمول بدن ۳۷ درجه است و افزایش این عدد می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. تب ممکن است همراه با تعریق شدید، لرز، درد در ماهیچه و ضعف در ماهیچه‌ها همراه باشد. در صورتی که دمای بدن از حدود ۳۸ درجه سانتی گراد بیشتر شد و یا برای بیشتر از سه روز ادامه‌‌دار بود نیاز است سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

خستگی و مشکل در تنفس

گاهی ممکن است در اثر انجام فعالیت‌های ساده در شبانه‌روز احساس خستگی شدید و مفرطی داشته باشید. این اتفاق به دلیل درگیر شدن سیستم ایمنی با عفونت موجود در ریه‌ها و همچنین کاهش ظرفیت تنفسی است. در نتیجه ممکن است در هنگام راه رفتن، استفاده از پله و یا حتی در مکالمات عادی نتوانید به درستی نفس بکشید. پزشک با استفاده از گوشی می‌تواند به مشکلات مربوط به درگیری ریه پی ببرد.

رنگ‌پریدگی

در اثر ایجاد عفونت در ریه گنجایش کیسه‌های هوایی کاهش می‌یابد. در نتیجه میزان جذب و انتقال اکسیژن به سایر قسمت‌های بدن کم می‌شود. متمایل شدن رنگ پوست و ناخن‌‌ها به آبی به این دلیل است.

خطرات عفونت ریه در کودکان و افراد مسن

میزان خطر عفونت ریه بر اساس سطح سلامت عمومی بدن سنجیده می‌شود. در صورت ابتلا افراد مسن و کودکان به عفونت ریوی باید مراقبت‌های بیشتری انجام گیرد. زیرا سیستم ایمنی این دسته از افراد ضعیف بوده و در نتیجه به تنهایی نمی‌تواند با عوامل ایجاد کننده عفونت مقابله کند. همچنین افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند نیز توان کمی در مواجهه با عفونت ریوی خواهند داشت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

عفونت‌های ریوی در صورت عدم درمان به‌موقع خطرناک هستند. به طور کلی با ادامه‌دار شدن سرفه‌ بیش از سه هفته و یا مشکلات تنفسی لازم است به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به علاوه در صورتی که تب و سرفه با علائمی مثل تشنج، استفراغ و گرفتگی گردن همراه بود لازم است سریعاً به مراکز درمانی بروید. چنانچه نوزاد شما تب بالایی (۳۷.۵ درجه) را برای یک شبانه‌روز همراه با گریه‌های مداوم تجربه کرد باید در اسرع وقت با پزشک در تماس باشید.

کلام آخر

عفونت ریه یکی از عارضه‌های جدی است که می‌تواند رنج وسیعی از افراد در سنین متفاوت را درگیر کند. اگرچه برخی از انواع این بیماری پس از دوره کوتاهی درمان می‌شوند، برخی از آن‌ها می‌توانند سیستم تنفسی را مختل کنند و در مواردی منجر به مرگ شوند. در نتیجه لازم است از انواع خطرات عفونت ریه آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call