مقالات

تاثیر ویپ بر ریه: ۵ ضرر مهم سیگار الکتریکی

18 آبان 1402 7 بازدید 0 نظر

امروزه استفاده از ویپ به دلیل تبلیغات فراوان، تنوع طعم و ظاهر زیبا در بین جوامع بخصوص جوانان رواج یافته است. استفاده از این وسیله را ویپینگ می‌گویند، ویپینگ راه کاری برای ترک سیگار سنتی است و در چند ده‌ای که عرضه شده توانسته برای ترک سیگار سنتی مفید باشد. مضرات ویپینگ همچنان در حال بررسی است. بر اساس تحقیقات، ویپ یا سیگار الکتریکی مضرات بسیار کمتری نسبت به سیگار دارد، اما همچنان به عنوان یک وسیله ایمن به حساب نمی‌آید. مهم‌ترین ضررهای ویپ، تاثیر ویپ بر ریه است. در این مقاله مضرات ویپینگ برای ریه را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد و راه‌های درمان آن را معرفی می‌کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

ویپ چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟ 

در دستگاه Vape، با استفاده از بخار ساخته شده از تبخیر مایعات، اجازه می‌دهد تا افراد آن را به جای سیگار سنتی استفاده کنند. این دستگاه از یک باتری قابل شارژ، یک مخزن مایع (معمولاً حاوی گلیسیرین، پروپیلن گلیکول و عطرها) و یک المنت گرم کننده استفاده می‌کند. 

وقتی که فشاری به باتری وارد می‌شود، المنت گرم کننده آن را تحریک می‌کند و مایع در مخزن به حالت بخار تبدیل می‌شود. سپس بخار تولید شده توسط کاربر از طریق یک نوک یا دهانه به ریه‌ها وارد می‌شود و به عنوان جایگزین سیگار سنتی استنشاق می‌شود. 

ویپ اغلب به عنوان یک روش کم ضرر در مقایسه با سیگار سنتی معرفی می‌شود، زیرا در مقایسه با سیگارهای سنتی، دود تولید نمی‌کند و هیچ سوختن مستقیم از ترکیباتی مانند تنباکو ندارد. با این حال، بررسی‌های علمی در مورد اثرات بلندمدت و استفاده مداوم از ویپ هنوز در حال انجام است و اطلاعات کاملی در این زمینه وجود ندارد. 

تاثیر ویپ بر ریه

تاثیر ویپ بر ریه‌ها، موضوعی است که هنوز در حال بررسی و تحقیق است و نتایج نهایی و کاملی در این زمینه وجود ندارد. با این حال، ضررهای ویپ برای ریه عبارت‌اند از: 

 • التهاب ریه: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ ممکن است به التهاب ریه منجر شود. این التهاب ممکن است عوارضی مشابه آنچه در برخی از مشکلات تنفسی مانند آسم و برونشیت رخ می‌دهد، ایجاد کند. 
 • تنگی نفس: برخی افراد پس از استفاده از ویپ، احساس تنگی نفس می‌کنند. این ممکن است نشانه‌ای از تحریک ریه‌ها و مسدود شدن مجاری هوایی باشد. 
 • افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی: تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ ممکن است سیستم ایمنی ریه را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد. این شامل عفونت‌هایی مانند التهاب ریه و عفونت‌های بالایی مجاری تنفسی است. 
 • آسم و برونشیت: برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ می‌تواند در برخی افراد عوارضی مانند تشدید آسم و برونشیت را ایجاد کند یا تحت تاثیر قرار دهد. 
 • تأثیر بر بافت ریه: استفاده مداوم و بلندمدت از ویپ ممکن است منجر به تغییرات در بافت ریه شود. این تغییرات ممکن است شامل التهاب و تخریب بافت ریه باشد. 

تاثیر ویپ بر ریه: خطرات مربوط به تبخیر ویتامین E 

استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ، به عنوان ترکیبی که به منظور ایجاد بخار در ویپ استفاده می‌شود، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. در سال ۲۰۱۹، یک افزایش ناگهانی در موارد بیماری ریوی شدید مانند آسم و التهاب ریه با علائمی مانند: سرفه، تنگی نفس، دردهای سینه و تشدید علائم دراز مدت ناشی از استفاده از ویپ گزارش شد. این موارد بیماری در اغلب موارد با استفاده از مایعات ویپ حاوی تتراهیدروکانابینول (THC) و ویتامین E گزارش شده بودند. 

با این حال، استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ برای تمام محصولات ویپ صدق نمی‌کند. این خطرات به خصوص به استفاده از ویتامین E استخراج شده از روغن‌های طبیعی که به صورت غیرمجاز به مایعات ویپ اضافه شده‌اند، مرتبط است. در واقع، استفاده از ویتامین E طبیعی و با کیفیت بالا که به درستی تصفیه شده است، احتمالاً خطرات کمتری را به همراه دارد. ویتامین E، خود به تنهایی معمولاً برای سلامت ریه خطری ندارد و در واقع مصرف آن به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود سلامت ریه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

محتویات ویپ

محتویات ویپ

محتویات ویپ عبارت‌اند از:

 • گلیسیرین: گلیسیرین گیاهی، ترکیبی است که از گیاهان استخراج می‌شود. این ترکیب به صورت مایع بی‌رنگ و بی‌بو است و به عنوان یک ماده پایه در بسیاری از محصولات طبیعی و صنعتی استفاده می‌شود. 
 • پروپیلن گلیکول: پروپیلن گلیکول (PG) نیز به عنوان یک ماده پایه رایج در مخلوط‌های ویپ استفاده می‌شود. این ماده معمولاً به عنوان محلول حل کننده برای دیگر مواد شیمیایی استفاده می‌شود و باعث تولید بخار در فرآیند ویپینگ می‌شود. 
 • عطرها و طعم‌دهنده‌ها: بسیاری از مایعات ویپ، عطر و طعم خاصی دارند. عطرها و طعم‌دهنده‌ها به محصولات ویپ اضافه می‌شوند تا طعم و عطر مطلوب را به کاربران برسانند. 
 • نیکوتین: برخی از مایعات ویپ حاوی نیکوتین هستند. نیکوتین یک ماده اعتیادآور است که در سیگار و سایر محصولات تنباکویی وجود دارد. استفاده از مایعات حاوی نیکوتین در ویپ ممکن است به کاربران کمک کند تا به تدریج سیگار را رها کنند، اما نیکوتین همچنان می‌تواند باعث اعتیاد شود. 
 • ویتامین E: در برخی از مایعات ویپ از ویتامین E استفاده می‌شود. این ویتامین اگر به صورت خوراکی باشد برای ریه مفید است، اما در صورت تبخیر می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد. 

تاثیر ویپ بر ریه: تبخیر گلیسیرین و پروپیلن گلیکول

تحقیقات درباره تاثیر تبخیر پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین در ریه هنوز به طور کامل تکمیل نشده است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که استنشاق بخار پروپیلن گلیکول و گلیسیرین، به خصوص در صورت استفاده بیش از حد یا برای مدت طولانی به ریه‌ها آسیب می‌رساند. این آسیب می‌تواند شامل ایجاد التهاب ریه، افزایش ترشحات ریوی، سرفه و خلط، عفونت ریه و مشکلات تنفسی مانند برونشیت و آسم باشد. 

مضرات کلی ویپ

ضررهای مرتبط با ویپ هنوز در حال بررسی است، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ضررهای برای بدن وجود داشته باشد که عبارت‌اند از: 

 • اثرات بر سلامت ریه: استنشاق بخار ویپ ممکن است منجر به ایجاد التهاب در ریه‌ها شود و عوارضی مانند سرفه، خلط، درد سینه و عفونت ریه ایجاد کند. همچنین، برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده مداوم از ویپ ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی مانند برونشیت و آسم شود. 
 • اثرات بر سلامت قلب: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و ایجاد مشکلات قلبی شود. 
 • عوارض نیکوتین: استفاده از مایعات ویپ حاوی نیکوتین ممکن است به عوارضی مانند: اعتیاد، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، اختلالات اعصاب، مشکلات تنفسی، اختلالات خواب و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های سرطانی مانند: سرطان ریه، پانکراس و مغز منجر شود. 
 • اثرات بر جوانان و نوجوانان: استفاده از ویپ در جوانان و نوجوانان می‌تواند به توسعه اعتیاد به نیکوتین، مخاطرات روانی و شناختی، تاثیرات مضر بر رشد و مغز منجر شود. 

کلام پایانی

استفاده از ویپ، ممکن است تاثیرات مضری بر ریه‌ها داشته باشد. استنشاق بخار مایعات ویپ می‌تواند منجر به عوارضی مانند: التهاب ریه، کاهش عملکرد ریه‌ها و تخریب بافت ریوی شود. برخی از مایعات ویپ حاوی مواد مخدر نیکوتین هستند که می‌توانند خطرات بیشتری برای سلامت ریه ایجاد کنند. در این مقاله تاثیر ویپ بر ریه را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم، در صورت بروز هرگونه علائم ناگهانی مرتبط با سلامت ریوی، به پزشک مراجعه کنید. 

سوالات متداول

آیا ویپ باعث سیروز ریوی می‌شود؟ 

استفاده بیش از حد ویپ و مصرف مواد مخدر در مایعات ویپ ممکن است منجر به تخریب بافت ریوی و در نتیجه سیروز ریوی شود. 

آیا استفاده از ویپ باعث ایجاد سرطان ریه می‌شود؟ 

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که استنشاق بخار مایعات ویپ، ممکن است مواد شیمیایی مضری را تولید کند که باعث ایجاد سرطان ریه شوند، اما تحقیقات بیشتر در این مورد نیاز است. 

آیا ویپ باعث تحریک آسم می‌شود؟ 

استفاده از ویپ و استنشاق بخار مایعات ویپ ممکن است آسم را تحریک کند و علائم آسم را شدت بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

call